Baśka Murmańska na Placu Piłsudskiego

Wczoraj (21 grudnia) na Placu Piłsudskiego warszawiacy mogli spotkać białego niedźwiedzia. W ten sposób Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek chciała przybliżyć im historię Baśki Murmańskiej, polarnej niedźwiedzicy służącej w Wojsku Polskim, oraz zaprosić do Twierdzy Modlin.

21 grudnia 1919 roku na Placu Saskim w Warszawie odbył się uroczysty przegląd wojsk polskich, którego dokonywał naczelnik państwa Józef Piłsudski. W defiladzie uczestniczył m.in. stacjonujący w Twierdzy Modlin, oddział murmańczyków wraz ze służącą w nim niedźwiedzicą polarną, Baśką Murmańską. Baśka maszerowała na dwóch łapach w pierwszym szeregu, a następnie zasalutowała i podała łapę marszałkowi Piłsudskiemu.

W środę, 21 grudnia, dokładnie 97 lat po tych wydarzeniach, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek zorganizowała na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (dawnym Placu Saskim) mały happening. Wcześniej wysłała też do mediów prowokacyjnego e-maila, informującego o tym, że w samym centrum Warszawy pojawi się niedźwiedź.

Przed godz. 10 rano na Placu Piłsudskiego spacerował (co prawda pluszowy, ale jednak) miś polarny w towarzystwie żołnierza. Przechodzący tamtędy warszawiacy mieli okazję poznać w ten sposób historię Baśki Murmańskiej. Otrzymali też ulotki z zaproszeniem do Twierdzy Modlin.

– Nasza akcja spotkała się z zainteresowaniem zarówno ogólnopolskich stacji telewizyjnych i radiowych, jak i stołecznych portali. Otrzymaliśmy również liczne wyrazy sympatii ze strony przechodniów. Mam nadzieję, że dzięki temu informacje o Baśce Murmańskiej dotrą do jak największej liczby osób – mówi Sebastian Sosiński, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek.

Krótką relację z akcji LOT Trzech Rzek można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Sx02gczyZIQ&feature=youtu.bewww.youtube.com/watch?v=eRAj3mjzyW4

Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek działa na terenie powiatu nowodworskiego oraz gminy Wieliszew (woj. mazowieckie). Zajmuje się budowaniem wspólnej oferty turystycznej i aktywną promocją regionu, którego największymi atutami są: Twierdza Modlin, Zalew Zegrzyński i Puszcza Kampinoska. LOT Trzech Rzek zrzesza urzędy miast i gmin, organizacje pozarządowe, podmioty prowadzące działalność w branży turystycznej oraz osoby prywatne (w tym m.in. przewodników, znakarzy szlaków, właścicieli restauracji, hoteli i gospodarstw agroturystycznych). Organizacja prowadzi Centrum Informacji Turystycznej, w którym udziela wskazówek odwiedzającym okolicę, chętnie animuje lokalne działania i sama aktywnie włącza się w ich przeprowadzanie.

Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech wspólnie z miastem Nowy Dwór Mazowiecki stworzyła, kierowany do dzieci, szlak Baśki Murmańskiej. Stanowi on nietypowy, podobny do gry miejskiej, sposób na poznanie przez najmłodszych fascynującej historii militarnego zabytku położonego zaledwie 30 km od Warszawy.