Czosnów: Harcerska Wielkanoc

Dla wielu wierzących osób, obchodzących katolicką Wielkanoc, okres przedświąteczny jest (niestety) przede wszystkim czasem porządków i kulinariów. Są rzecz jasna i tacy, którzy aktywnie biorą udział w całym Misterium.

Do nich należą m.in. harcerze i harcerki z 10 Czosnowskiej Drużyny Harcerskiej „Ad astra” im. Małego Powstańca oraz 9 Drużyny Starszoharcerskiej w Czosnowie. Za zgodą i aprobatą księdza proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Cząstkowie Mazowiekim dzielni skauci uczestniczyli w rozmaitych wydarzeniach związanych z Wielkanocą.

18 marca pojawili się na Drodze Krzyżowej połączonej z procesją po całym Czosnowie. Ustawieni w szeregach po obu stronach pochodu, nieśli pochodnie oraz czuwali nad bezpieczeństwem osób dźwigających krzyż. Uroczystość przebiegła bez przeszkód, a atmosfera – dzięki pochodniom – była niesamowita.

W Niedzielę Palmową 20 marca odbyła się z kolei akcja zarobkowa 10 CDH – sprzedaż palm wielkanocnych. Harcerze i kadra drużyny spotkali się dzień wcześniej, aby wykonać palemki z przyniesionych przez siebie materiałów. Zbiórka pieniędzy zakończyła się sukcesem – „Dziesiątej” udało się zebrać fundusze na kupno materiałów potrzebnych do uszycia proporca drużyny, a także na artykuły plastyczne i harcerskie (np. sprawności, chusty).

Ostatnią „akcją” była wielkopiątkowa warta przy ciemnicy. Młodsi harcerze czuwali od godz. 10 do 11, starsi od 11 do 13. Oprócz tego, pomogli księdzu przy nalewaniu wody święconej do buteleczek, którą można było nabyć w Wielką Sobotę.

Frekwencja dopisała podczas wszystkich przedsięwzięć, co oznacza, iż czosnowscy harcerze pamiętają, że ich działalność nie polega jedynie na zabawie: mają na uwadze również służbę. Cóż, trzeba powiedzieć – brawo, spisaliście się!

Druhna pwd. Julia Koral

12308612_1693563770925933_5478286788909773196_n