Do czego służą nam domki drewniane?

Domki z drewna stają się coraz bardziej popularne i jest widoczne wręcz przysłowiowym gołym okiem. Skąd jednak tak wyraźny wzrost zainteresowania tego rodzaju konstrukcjami i do czego właściwie może służyć domek z drewna? Na nasze pytania odnośnie tych oraz innych kwestii zgodził się odpowiedzieć Pan Przemysław Balcewicz, prezes firmy Eko Architektura, która od wielu jest jednym z liderów rodzimego sektora budowy domków z drewna.

Domek drewniany w górach to motyw doskonale znany chociażby z amerykańskich filmów. W Polsce jednak nie mamy gór a domki drewniane przeważnie lokalizuje się w miejscach wcale nie tak „odległych od cywilizacji”, jak ma to miejsca w realiach kina made in USA. Dlaczego więc właściwie Polacy tak chętnie decydują się na budowę domku z drewna? Pan Przemysław Balcewicz odpowiada: Wspomnieli Państwo w sposób nieco humorystyczny o pewnym „materiale porównawczym” jakiego w interesującym nas aspekcie dostarcza amerykańskie kino. Rzeczywiście, w Polsce znacznie trudniej o tego rodzaju całkowite odcięcie się od cywilizacji. Warto jednak pamiętać, że funkcje domków drewnianych pozostają takie same. Własny domek letniskowy lub całoroczny to miejsce, w którym możemy bez problemu spędzić weekend lub część urlopu, uciekając od dużego miasta w miejsce o wiele spokojniejsze. Czysto teoretycznie to samo można powiedzieć np. o wczasach agroturystycznych. Istnieje jednak pewna zasadnicza różnica: domek drewniany jest nasz, możemy go wyposażyć i zagospodarować dokładnie według naszych gustów i potrzeb, nie potrzebujemy żadnych rezerwacji i to my jesteśmy gospodarzem. Wbrew pozorom, jest to niezwykle istotny czynnik: nasze domy i mieszkania są „skrojone” stosownie do naszych preferencji, tak aby żyło się nam w nich jak najwygodniej. To samo chociaż w nieco odmienny sposób odnosi się również do domków drewnianych. Podobnie, jak stałe miejsce zamieszkania, również miejsce naszego wypoczynku może być dostosowane do naszej indywidualności, przez co wypoczywając nie czujemy się obco- jesteśmy przecież u siebie.

Przyznajemy, że jest to bardzo przekonująca argumentacja. W końcu również w naszych domach i mieszkaniach bardzo często staramy się wyodrębnić „strefy odpoczynku”, które mają być dla nas jak najbardziej komfortowe. Z tej perspektywy posiadanie własnego domku drewnianego jawi się po prostu jako poszerzenie tej zasady. 

Zwróciliśmy również na fakt, że firma Eko Architektura oferuje nie tylko gotowe modele konstrukcji z drewna, ale również domki drewniane projektowane indywidualnie według wymagań klienta. Czy jest to swego rodzaju kontynuacja tego, o czym mówił Pan Prezes? Przemysław Balcewicz odpowiada: Oczywiście. Jeżeli wychodzimy z założenia, że naprawdę dobry odpoczynek jest odpoczynkiem zindywidualizowanym, to naturalną koleją rzeczy jako firma musimy oferować klientom również możliwość realizacji projektów skrojonych dokładnie pod ich osobiste potrzeby i preferencje. Dysponujemy szerokim zakresem świetnych projektów. Jeżeli jednak klient życzy sobie stworzenia projektu od podstaw, dopasowania konstrukcji do swoich potrzeb- naszym zadaniem jest realizacja tego życzenia. 
Mamy do omówienia jeszcze inną kwestię, a mianowicie grupę klientów, do jakiej adresowana jest oferta firm zajmujących się budową domków z drewna.

Dla kogo są domki z drewna?

Czy domki drewniane są rozwiązaniami niejako z definicji zarezerwowanymi jedynie dla klientów najbogatszych? Prezes Eko Architektury, Pan Przemysław Balcewicz tłumaczy: Nie, tego rodzaju podejście nie ma pokrycia w faktach. Koszty np. domków całorocznych zaczynają się już od kilkudziesięciu tysięcy złotych, co oznacza, że są porównywalne z ceną samochodu, a nie z ceną np. prywatnego odrzutowca. Co więcej, bardzo często posiadanie własnego domku drewnianego na działce sprawia, że przestajemy odczuwać potrzebę „wyrwania się z miasta” polegającą na jakimś zagranicznym wyjeździe. Oczywiście, domek drewniany nie zastąpi nam wakacji w skali 1 do 1. Rzecz w tym, że tak naprawdę nie zawsze potrzebujemy „wyrwania się”, czasami potrzebny jest nam po prostu odpoczynek i trochę relaksu, aby poprawić nasze zdrowie. Doświadczenie nauczyło nas, że po budowie wysokiej jakości domku drewnianego, klienci bardzo często znacznie ograniczają liczbę zagranicznych wojaży i wcale nie wynika to z braku odpowiedniej ilości środków finansowych. Po prostu, domek z drewna często okazuje się dokładnie tym, czego potrzebujemy po całym tygodniu pracy a co niekoniecznie zapewni nam kolejny weekend w Pradze, Madrycie czy Paryżu.
Kolejna niezwykle ciekawa odpowiedź i znowu pozostaje nam jedynie przyznać rację Panu Prezesowi. W końcu nie bez powodu istnieje w naszym języku istotna różnica znaczeniowa pomiędzy czasownikami „odpoczywać” a „rozerwać się” lub rzeczownikami „relaks” a „rozrywka”. 
Jest to już koniec niniejszego tekstu a zarazem wywiadem z prezesem Eko Architektury, Panem Przemysławem Balcewiczem. Bardzo dziękujemy Panu Prezesowi za to, że odpowiedział na wszystkie nasze pytania i co więcej, że odpowiadał na nie w sposób naprawdę rzetelny oraz wyczerpujący. Zapraszamy jednocześnie do komentowania tekstu.