Dzieci z Mazowsza wiedzą jak dbać o środowisko

Plakat z hasłem, ulotka edukacyjna, a nawet wiersz – z takimi zadaniami musieli zmierzyć się uczestnicy XIV edycji konkursu ekologicznego „Czystym powietrzem oddychajmy, ŚMIECI NIE SPALAJMY!”. Wzięło w nim udział ponad 2100 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza. Dziś, podczas gali finałowej konkursu, autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody z rąk Elżbiety Lanc członka zarządu województwa mazowieckiego, Urszuli Kierzkowskiej wiceprzewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska i Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Artura Dąbrowskiego prezesa WFOŚiGW. Dodatkową nagrodą był występ znanego polskiego iluzjonisty – Macieja Pola.

Organizowane przez mazowiecki urząd marszałkowski konkursy ekologiczne to już niemal tradycja. Z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością  wśród uczniów z naszego regionu. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 2108 uczestników.

– Udział w tego typu konkursach to doskonały sposób na połączenie nauki z zabawą, ponieważ w ten sposób młodzież nie tylko poznaje zagadnienia związane z ochroną środowiska, ale również rozwija swoją wyobraźnię – powiedziała Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.

Tematem tegorocznej edycji konkursu były zagadnienia związane z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem tzw. „niskiej emisji”. Dlatego prace konkursowe przedstawiały skutki zanieczyszczenia powietrza zwłaszcza przez indywidualne gospodarstwa domowe oraz działania, jakie należy podjąć, aby je ograniczyć.

Konkurs przeprowadzony był w trzech etapach: szkolnym, lokalnym i wojewódzkim. Uczestnicy byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas 0 – III szkół podstawowych, uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjaliści. Zadaniem najmłodszej grupy było wykonanie plakatu z hasłem ekologicznym. Uczestnicy z II grupy wiekowej musieli zaprojektować ulotkę edukacyjną, a najstarsi – napisać wiersz.

W konkursie wyłoniono dziewięciu laureatów i przyznano również dziewięć wyróżnień. Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu sportowego, m.in.: stoły do tenisa stołowego (dla szkół), hulajnogi, deskorolki, rolki i torby sportowe.

XIV edycja konkurs ekologicznego „Czystym powietrzem oddychajmy, ŚMIECIE NIE SPALAJMY!” jest dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Warszawie.