Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Dziennikarze u biskupa płockiego

Ponad 40 dziennikarzy z mediów katolickich i świeckich z diecezji płockiej wzięło udział w VIII Dziennikarskim Podwieczorku u Biskupa, czyli dorocznym spotkaniu ks. biskupa Piotra Libery ze środowiskiem dziennikarskim: „Komunikacja i miłosierdzie mogą ze sobą owocnie współdziałać” – przywołał on orędzie papieża Franciszka na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Gościem spotkania była Marzena Nykiel, redaktor naczelna portalu „wPolityce.pl”.

Gospodarz spotkania ks. biskup Piotr Libera przypomniał orędzie papieża Franciszka na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pt. „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie”.

W Roku Miłosierdzia papież Franciszek stwierdził, że komunikacja i miłosierdzie mogą ze sobą owocnie współdziałać. Poruszył temat ważny i aktualny, bo w mediach jest wiele przejawów braku miłosierdzia, szarganie dobrego imienia, agresja, nienawiść. Tymczasem Ojciec święty podkreślił, że media społecznościowe mogą szerzyć miłosierdzie” – relacjonował biskup płocki.

Wiele uwagi poświęcił też wcielaniu w życie w Kościele płockim uchwał 43. Synodu Diecezji Płockiej, zawartych w księdze synodalnej „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. Efektem ich realizacji jest powołanie w Kurii Diecezjalnej dwóch nowych wydziałów: ds. nowej ewangelizacji i ds. rodzin. Orzekł, że będą one zajmować się promocją działań ewangelizacyjnych, tak, aby wyjść do grup, które stoją poza Kościołem, a także wsparciem rodzin, niejednokrotnie doświadczających kryzysów.

Gościem spotkania była Marzena Nykiel, redaktor naczelna portalu „wPolityce.pl”: Naszym obowiązkiem jest służba prawdzie – zaakcentowała dziennikarka. – Jako dziennikarze często jesteśmy poddawani manipulacji, propagandzie. Ciąży na nas duża odpowiedzialność, ponieważ patologia mediów, to patologia władzy. Media bywają uzależnione od władzy i coraz częściej od biznesu” – komentowała.

W jej opinii najwięcej szkody wyrządza „strategiczna propaganda”. Jest to na przykład wzbudzanie lęku, niepewności, niepokojów i destabilizacji wśród obywateli, poprzez celową dezinformację. To też próba rozbicia tego, co dobre, blokowanie pozytywnych działań, skłócanie społeczeństwa: „Wojna informacyjna to nie spiskowa teoria dziejów. Ona zakłamuje historię” – zaznaczyła Marzena Nykiel.

Stwierdziła, że aby się przed tym obronić, potrzebna jest edukacja, a także pluralizacja mediów. Ponadto wymieniła ostatnie wydarzenia w Polsce, którym towarzyszyła dezinformacja, na przykład straszenie szczytem NATO czy Światowymi Dniami Młodzieży. Orzekła, że wiele osób ma świadomość działań propagandowych. One nasiliły się po aneksji Krymu przez Rosję, są „normalną pracą agenturalną”.

Redaktor naczelna polskiego portalu zaopiniowała, że w Polsce nie udało się do końca wprowadzić wojny informacyjnej, ponieważ Polacy wciąż „wyrastają z korzeni”. Nasze społeczeństwo jest trudne do destabilizacji, wzmacnia się tożsamość narodowa: „Rzeczywistość polityczna, to emanacja rzeczywistości duchowej – odbywa się walka dobra ze złem, nie brakuje sił demonicznych. Dlatego wierzący powinni się jednoczyć” – podkreśliła dziennikarka.

Po prelekcji był czas na dyskusję, podczas której dziennikarze podzielili się m.in. swoimi refleksjami na temat aktualnej sytuacji w Polsce, metod obrony przed dezinformacją czy zjawisk społecznych na świecie.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach z życia diecezji płockiej. Ks. Andrzej Pieńdyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku poinformował, że w czasie Światowych Dni Młodzieży klasztor, w którym św. siostra Faustyna miała 22 lutego 1931 roku pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego, odwiedziła młodzież z 20 państw (m.in. Honkongu, Singapuru, Papui Nowej Gwinei, Australii, Brazylii), a w ciągu roku było to 12 tysięcy osób. Przedstawił także stan rozbudowy sanktuarium.

Natomiast ks. dr Jarosław Kamiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego i wydziału ds. rodzin zaprosił na zakończenie Roku Miłosierdzia w diecezji 20 listopada w Rypinie i zapowiedział udział 100 diecezjan w Pielgrzymce Narodowej do Rzymu, z udziałem bp. Piotra Libery. Opowiedział również o spotkaniach formacyjnych Parafialnych Rad Duszpasterskich i o trwającej w diecezji peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po rodzinach diecezji.

Dziennikarski Podwieczorek u Biskupa organizowany jest co roku w Płocku z okazji jesiennego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Jego gospodarzem jest ks. biskup Piotr Libera, a uczestnikami dziennikarze mediów świeckich i katolickich z terenu diecezji płockiej. W tym roku wzięło w nim udział ponad 40 osób. Uczestniczył w nim także ks. biskup Mirosław Milewski oraz księża pracujący w Kurii Diecezjalnej.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.