Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Fajerwerki? Korzystaj rozsądnie!

Fajerwerki, petardy, rakiety, rzymskie ognie – to materiały wybuchowe. Odpalanie różnego rodzaju rac staje się ulubioną rozrywką podczas rodzinnego, sąsiedzkiego i plenerowego noworocznego świętowania. Nieodłączna część wesołej imprezy może stać się przy nierozważnym postępowaniu poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Wojewoda Mazowiecki zwraca uwagę na ostrożne i bezpieczne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi. Zdzisław Sipiera apeluje do mieszkańców Mazowsza o stosowanie się do zaleceń, które pomogą spędzić sylwestrowy czas nie tylko radośnie, lecz i bezpiecznie. W trakcie konferencji prasowej z udziałem: Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego, st.bryg. Mirosława Jasztala, Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i nadinsp. Pawła Dobrodzieja, Komendanta Stołecznego Policji, pirotechnicy przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a strażacy demonstrowali rozprzestrzenianie się pożaru, którego wybuch mogą spowodować materiały pirotechniczne.

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku. Przypominamy o zasadach zakupów i używania fajerwerków.

Noc sylwestrowa – w tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Przyczyną większości tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. UOKiK wspólnie z Policją, Strażą Pożarną i Inspekcją Handlową przypomina o zasadach, które pozwolą uniknąć przykrych zdarzeń i bawić się bezpiecznie.

Fajerwerki – zachowaj ostrożność
Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków:

KUPUJESZ – sprawdź, czy:
– Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
– Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
– Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
– Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
– Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:
– Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
– Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
– Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
– Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. –
– Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
– Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.
– Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

Wymagania dla organizatorów imprez z udziałem ponad 50 osób, w tym bali sylwestrowych
Organizator powinien uwzględnić m.in. takie elementy jak:
– warunki ewakuacji ludzi (co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne z pomieszczeń) – drogi powinny być drożne.
– wykończenie wnętrz – nie powinno używać się materiałów i wyrobów łatwo zapalnych (bezwzględny zakaz stosowania na drogach ewakuacyjnych materiałów luźno zwisających i wyrobów budowlanych łatwo zapalnych).
– sprawność działania urządzeń przeciwpożarowych (systemów sygnalizacji pożarowej, stałych urządzeń gaśniczych, gaśnic),
– zapewnienie dostępu do gaśnic i wyjść ewakuacyjnych,
– oznakowanie dróg ewakuacyjnych,
– znajomość przez pracowników obsługi i służb ochrony obiektu zasad postępowania na wypadek powstania pożaru (w szczególności zasad organizacji i prowadzenia ewakuacji i sposobów alarmowania PSP oraz służbom ratowniczych).
– drożne drogi dojazdowe dla samochodów ratowniczych.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.