Floriany 2019 dla OSP Ratownictwo Wodne

To już trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu na najlepsze inicjatywy dla społeczności lokalnych. Wśród nagrodzonych są aż 3 mazowieckie projekty! W gronie wyróżnionych druhów znalazł się również Mazowszanin – Flip Witeczek z OSP Pacyna. W uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsze w Otrębusach koło Warszawy udział wziął m.in. marszałek Adam Struzik.

Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY jest organizowany od 2016 r. przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz redakcję miesięcznika „Strażak”. Konkurs prezentuje, promuje i nagradza najlepsze projekty oraz inicjatywy społeczne realizowane przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie i wraz z samorządami, instytucjami, organizacjami, lokalnymi pracodawcami i przedsiębiorcami. Ideą konkursu jest rozwój i integracja lokalnych środowisk, inspirowanie do współdziałania i organizowania się wokół wspólnych inicjatyw podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia lokalnych społeczności. Konkurs dociera do ponad 16 tys. jednostek OSP działających na terenie Polski i zrzeszających około 700 tys. osób, które oprócz akcji ratowniczych angażują się w poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców swoich małych ojczyzn. W trzech edycjach Konkursu FLORIANY (2017–2019) zgłoszono łącznie 887 projektów, wyłoniono 158 nominacji i wręczono 58 zwycięskich strażackich Oscarów – statuetek Floriany.

W tym roku do Konkursu wpłynęło 256 zgłoszeń OSP z całej Polski, spośród których Kapitułą Konkursu wyłoniła 49 nominacji, a z tej elitarnej grupy najlepszych – 20 zdobywców strażackich Oscarów. Z województwa mazowieckiego wpłynęły 34 zgłoszenia, a 4 OSP zdobyło nominacje. Zdobywcami strażackich Oscarów są:

w kategorii V Edukacja statuetkę odebrali ochotnicy z OSP Serpelice (pow. Łosicki, gm. Sarnaki) za przedsięwzięcie „Mali Ratownicy – gra wielkoformatowa ucząca udzielania pierwszej pomocy”. Projekt zrealizowany przez OSP z partnerami.
w kategorii VII Kultura i tradycja zwyciężyła OSP Skuły (pow. grodziski, gm. Żabia Wola) za projekt „XX Listopadowy Złaz Niepodległościowy”.
Wśród zwycięzców kategorii specjalnej XII „Ratujemy i Uczymy Ratować” jest OSP Ratownictwo Wodne Nowy Dwór Mazowiecki, pow. nowodworski. gmina Nowy Dwór Mazowiecki (podczas 33,5 godziny lekcyjnej przeszkoliła 736 dzieci).

Jednostki OSP zawsze zajmowały w życiu lokalnych społeczności szczególne miejsce. Strażacy-ochotnicy dbają o oprawę i doniosły charakter świąt patriotyczno-religijnych, organizują spotkania integrujące społeczność, dbają o edukację. Dzisiejsza uroczystość podkreśla wielkie znaczenie misji i wartości, którymi kierują się członkowie OSP. Gratuluję wszystkim zwycięzcom, a szczególnie dumny jestem z mazowieckich jednostek. Wszystkim laureatom życzę kolejnych, równie świetnych pomysłów – mówił marszałek Adam Struzik.