Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

IX Podwieczorek biskupa płockiego z dziennikarzami

Co mielą dziś dziennikarskie młyny: pszenicę czy kąkol? – zastanawiał się bp Piotr Libera w czasie dorocznego spotkania z dziennikarzami.

Po raz dziewiąty zostali zaproszeni do Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku dziennikarze mediów lokalnych z terenu północnego Mazowsza. Gościem specjalnym był ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkanie nawiązywało tradycyjnie do obchodzonego we wrześniu Dnia Środów Społecznego Przekazu i specjalnego przesłania papieża Franciszka wystosowanego z tej okazji. Bp Piotr Libera nawiązał do fragmentu orędzia, w którym papież przywołuje obraz zaczerpnięty ze św. Jana Kasjana o kamieniu młyńskim, który nieustannie miele ziarna. Jest nim umysł ludzki, przez który przepływa potok informacji. Oto ten fragment:

„Dostęp do środków przekazu, dzięki rozwojowi technologicznemu, daje wielu osobom możliwość natychmiastowego dzielenia się informacjami i rozpowszechniania ich na szeroką skalę. Wiadomości te mogą być dobre albo złe, prawdziwe lub fałszywe. Już nasi starożytni ojcowie w wierze mówili o ludzkim umyśle jako o kamieniu młyńskim, który jest poruszany przez wodę i nie można go zatrzymać. Jednak ten, kto odpowiada za młyn, może zdecydować, czy mleć w nim pszenicę czy też kąkol. Umysł człowieka jest wciąż w ruchu i nie może zaprzestać „mielenia” tego, co otrzymuje, ale to do nas należy decyzja, jaki materiał mu dostarczamy (por. Jan Kasjan, List do Leoncjusza Igumena).

Chciałbym, aby do tych wszystkich, którzy czy to na płaszczyźnie zawodowej, czy też w relacjach osobistych, codziennie „mielą” wiele informacji, by dostarczyć pachnący i dobry chleb posilającym się owocami ich przekazu, to orędzie mogło dotrzeć i być dla nich zachętą. Chciałbym zachęcić wszystkich do komunikacji konstruktywnej, która odrzucając uprzedzenia wobec innych, sprzyjałaby kulturze spotkania, dzięki której możemy nauczyć się postrzegania rzeczywistości ze świadomą ufnością”.

Bp Libera mówił następnie dziennikarzom o aktualnych wydarzeniach w Kościele płockim, m.in. o powstałych niedawno szkołach katolickich w Płocku i tworzonym domu opieki „Leonianum” w Sikorzu k. Płocka. Zwrócił uwagę na zbliżającą się 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki i na ogłoszony specjalny rok jemu poświęcony w całej diecezji.

Zaproszony gość, ks. Paweł Rytel-Andianik z Warszawy mówił, jaką szansą dla misji ewangelizacyjnej Kościoła i dla budowania jego wizerunku, mogą mieć media społecznościowe. – Dziś najwięcej ludzi mieszka na „cyfrowym kontynencie”, zwrócił kiedyś uwagę papież Franciszek. Teraz pierwszeństwo przed tradycyjnymi stronami internetowymi mają media społecznościowe. Są one nowoczesną formą docierania do ludzi. Pod opuszkami palców można dziś mieć władzę nad światem – zwracał uwagę rzecznik episkopatu.

Na spotkaniu był czas na pytania, rozmowy z biskupem oraz wspólne zdjęcie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.