Jak urządzić warsztat majsterkowicza w garażu?

Główną funkcją garażu jest przechowywanie samochodu. Ale garaż to także pomieszczenie pełniące funkcję zaplecza gospodarczego, przechowalni różnorodnych przedmiotów i sprzętów, na które nie ma miejsca w domu. W garażu przechowujemy rowery, motocykle, opony, kosiarki, inne sprzęty ogrodowe oraz sprzęty turystyczne.

Garaż to idealne miejsce na stworzenie przydomowego warsztatu majsterkowicza. Oczywiście strefa pracy powinna być oddzielona od strefy magazynowej. Musi być tak zlokalizowana, by podczas wszelkich robótek samochód nie był narażony na uszkodzenia. Strefa pracy powinna być też tak urządzona, by można w niej było pracować swobodnie i komfortowo. Trzeba zadbać o dobre oświetlenie, dostęp do gniazdek elektrycznych oraz o wentylację.

Wyposażenie warsztatu – meble

Warsztat trzeba odpowiednio wyposażyć. Konieczny jest solidny stół lub blat warsztatowy. Wielkość stołu powinna być dopasowana do wielkości garażu. Jeżeli garaż jest zbyt mały, wystarczy niewielki stół rozkładany.

Jeśli chodzi o inne meble warsztatowe, niezbędne są regały metalowe, szafy i szafki metalowe. Metalowe regały dzięki swej wytrzymałej konstrukcji utrzymają nawet duży ciężar przedmiotów, które znajdą się na półkach. Praktycznym rozwiązaniem jest też montaż wieszaków i haków na ścianach. Można tam umieścić różnego rodzaju narzędzia, śrubokręty, wiertarki z uchwytem, szlifierki. Tym sposobem zyskamy łatwy dostęp do najpotrzebniejszych urządzeń i akcesoriów.

Haki warto zamontować również pod sufitem i odkładać na nich przedmioty rzadko wykorzystywane. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń w garażu, nie zagracimy go, łatwiej będzie utrzymać porządek w pomieszczeniu. Haki często są wykorzystywane jako miejsce na rowery, które gdy stoją na podłodze, zajmują dodatkowe miejsce.

Wyposażenie warsztatu – narzędzia

Oczywiście niezbędnym elementem wyposażenia warsztatu są podstawowe narzędzia. Trzeba zaopatrzyć się w wiertarkę, imadło, piłę tarczową, wkrętarkę, szlifierkę, zestawy kluczy i śrubokrętów. Najlepiej też zaopatrzyć się w skrzynkę na narzędzia i umieścić ją w takim miejscu, by dostęp do narzędzi był łatwy. W przypadku chęci lub konieczności szybkiej naprawy jakiegoś przedmiotu wszystko, co potrzebne, będziemy mieć w zasięgu ręki.

Podczas pracy w warsztacie pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Przestrzegajmy zasad BHP. Jeżeli w pobliżu garażu przebywają dzieci, zabrońmy im wchodzić do garażu.