Kroczewo: Biskup Mirosław na uroczystościach patriotycznych

O potrzebie nowoczesnego patriotyzmu, który jest czynną miłością do Ojczyzny i zdolnością ponoszenia za nią ofiar, mówił ks. biskup Mirosław Milewski 6 listopada w parafii św. Jana Chrzciciela w Kroczewie. Przewodniczył tam Mszy św. w intencji Ojczyzny, w przededniu 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bp Mirosław Milewski w homilii zauważył, że w minionych latach obserwuje się wzrost świadomości patriotycznej, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Dostrzega się wyraźne ożywienie poczucia narodowej świadomości, przywiązanie do polskiej kultury i tradycji, upamiętnianie narodowych bohaterów, pytania o los i przyszłość narodowej wspólnoty, uroczyste obchodzenie świąt narodowych.

Stwierdził też, że w przededniu 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto podjąć refleksję nad tym, czym jest patriotyzm: miłość Ojczyzny, chęć ponoszenia za nią ofiar, gotowość do obrony Ojczyzny, przedkładanie celów ważnych dla Ojczyzny nad osobiste, umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury, języka.

Bp Milewski mówił również o potrzebie „nowoczesnego patriotyzmu i obywateli autentycznie patriotycznych”, aby pomyślnie się rozwijać i bezpiecznie istnieć. Potrzeba także właściwie rozumianego patriotyzmu z powodu niebezpiecznych prądów ideowych, które „lansują europejskość ze szkodą dla państw narodowych”.

„Wspierajmy polskie produkty i polskie firmy. Nie zapominajmy, że chleb i bułki można kupować nie tylko w galeriach handlowych i dużych sklepach sieciowych, ale także w małych, wiejskich, osiedlowych sklepikach. Czcząc pamięć bohaterów, którzy za niepodległość, za polską państwowość oddawali życie, szanujmy państwową własność i płaćmy uczciwie podatki. Każde odrzucenie nawet drobnego zła procentuje i przyczynia się do rozwoju Ojczyzny” – podkreślił bp Milewski.

Mówił również, że być patriotą, to być przywiązanym do rodziny i Kościoła, na przykład odrzucać szaleństwo Halloween obce polskiej wrażliwości, a z pokorą nawiedzać groby naszych zmarłych.

„Nie dajmy sobie wmówić, że patriotyzm jest przejawem zacofania lub powodem do kompleksów. Polska nigdy nie była i nie powinna być narodem z kompleksami” – apelował biskup pomocniczy diecezji płockiej.

W programie parafialno-gminnych obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kroczewie znalazł się także koncert pieśni patriotycznych artystów scen warszawskich w reżyserii Ryszarda Nowaczewskiego, promocja płyty z pieśniami patriotycznymi, wydana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kroczewie oraz piknik wojskowy z pokazem mundurów i broni z okresu I wojny światowej. Współorganizatorem wydarzenia był ks. kan. Henryk Szwajkowski, proboszcz parafii w Kroczewie.


Zadymienie

Po skończonych uroczystościach chwilę przed godziną 16 w kościele pojawiły się kłęby dymu. Okazało się, że doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w skrzynce przy zakrystii. Na miejscu interweniowało 12 zastępów straży pożarnej. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał.

TAGI: