Łomianki: Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łomiankach obchodził jubileusz dziesięciolecia swojej działalności. W uroczystości wzięły udział władze gminy, zaproszeni goście i licznie przybyli członkowie UTW.

Głównym założeniem uniwersytetu jest stworzenie przestrzeni dla osób w wieku przed- i emerytalnym, którzy nie akceptują „cofania się”, ale chcą jeszcze widzieć przed sobą możliwości rozwoju, poznawania nowego, rozwijania pasji, działania, realizowania marzeń. Aktualnie większość zajęć odbywa się w Centrum Kultury co słuchacze sobie bardzo chwalą i lubią to miejsce. Po remoncie CK, UTW osiadł tutaj i zadomowił się co pozwoliło stworzyć bogatą ofertę ciekawego i aktywnego spędzania czasu przez słuchaczy.

Filarem tego programu są wykłady z różnych dziedzin: jak historia, filozofia, polityka, psychologia, historia sztuki, ochrona zdrowia i profilaktyka zdrowotna. Wykłady prowadzą najczęściej pracownicy naukowi wyższych uczelni oraz innych placówek naukowych- bardzo często wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Są wykłady o kinie i teatrze, o muzyce, o historii innych krajów i miast na świecie lub w Polsce. Miłośników literatury może zainteresować Dyskusyjny Klub Książki. Ciekawe są propozycje wycieczek po Warszawie, zwiedzania wystaw muzealnych, wyjść do teatrów warszawskich. Na początku działalności około stu osób uczestniczyło w zorganizowanych przez uniwersytet kursach komputerowych.

W ramach UTW działa duża grupa malarska, która ma na swoim koncie kilka wystaw swoich prac. Od 28.01.2019 w CK można obejrzeć wystawę pasteli tej grupy. W 2019 planowane są warsztaty fotograficzne.

UTW dużą wagę przywiązuje do stymulowania sprawności intelektualnej i fizycznej: proponuje warsztaty treningu pamięci, gimnastykę rehabilitacyjno-usprawniającą, aqua aerobic, jogę. Studenci UTW jako jedni z pierwszych w Łomiankach, 10 lat temu, zaczęli uprawiać nordic-walking a także Qi Qung. Organizowane były też ciekawe warsztaty psychologicznych odpowiadające na problemy uczestników. Przy uniwersytecie aktywnie działa koło brydżowe.

TAGI: