Lotnisko: 4 cudzoziemców zatrzymanych

W miniony weekend funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin ujawnili i zatrzymali 4 cudzoziemców za naruszenie przepisów pobytowych w naszym kraju. Odmówili również wjazdu osobie niepożądanej na terytorium Polski.

Zatrzymane osoby to obywatel Gruzji i Turcji. Obaj wpadli w ręce nowodworskich funkcjonariuszy podczas rutynowej kontroli legalności pobytu – Gruzin w Nowym Dworze Mazowieckim, z kolei Turek w hali odbioru bagażu po przylocie z Marsylii. Mężczyźni przebywali w Polsce nielegalnie. Cudzoziemcy złożyli wnioski do wojewody o pobyt czasowy w chwili, gdy wygasł im termin ważności wiz, dlatego ich wnioski do wojewody pozostały bez rozpoznania. Dodatkowo obywatel Turcji posiadając od miesiąca nieważną wizę przemieszczał się po terytorium państw Schengen. Dlatego też został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom. Wobec obydwu mężczyzn zostały wydane decyzje zobowiązujące ich do powrotu.

Do ujawnienia kolejnych cudzoziemców, obywatela Jordanii i Australii, doszło tuż przed odlotem do Ammanu i Kijowa. Oni z kolei przekroczyli dozwolony okres pobytu w Polsce, za co zostali pouczeni i zobowiązani do powrotu z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Polski i państw obszaru Schengen przez 6 miesięcy. W niedzielę natomiast, po przylocie samolotu z Kijowa, do odprawy paszportowej stawił się 43-letni obywatel Ukrainy. W trakcie kontroli ustalono, że dane cudzoziemca figurują w systemach jako osoby niepożądanej na terytorium RP. Mężczyzna otrzymał decyzję o odmowie wjazdu i udał się z powrotem do Kijowa.