Lotnisko: Ćwiczenia z przywrócenia kontroli granicznej

W Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin odbyły się ćwiczenia mające na celu sprawdzenia stanu przygotowań zarówno funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin jak służb lotniskowych z przywrócenia kontroli granicznej w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży oraz szczytem NATO.

Podobnie do ćwiczenia przeprowadzonego w ubiegłym tygodniu na Lotnisku F. Chopina, tak i tym razem celem funkcjonariuszy Straży Granicznej i pozostałych służb lotniskowych było sprawdzenie obowiązujących procedur w czasie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej w porcie lotniczym, stanowiącym granicę wewnętrzną Schengen.

Dzięki temu funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w realnych warunkach odprawy granicznej mogli sprawdzić oprócz wspomnianych procedur postępowania w tego typu sytuacjach, także poziom koordynacji w przepływie ruchu pasażerskiego na stanowiskach tymczasowej kontroli granicznej w porcie, a także zasady współdziałania pomiędzy służbami lotniskowymi, gdyż scenariusz ćwiczenia zakładał prowadzenie kontroli granicznej zarówno na wszystkich jak i wybranych do kontroli rejsach przylatujących ze strefy Schengen.

W przedsięwzięciu udział wzięli funkcjonariusze z PSG Warszawa-Modlin, przedstawiciele obsługi LS Airport oraz pracownicy ochrony i MPL Warszawa-Modlin.

Ćwiczenia obserwował Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jarosław Frączyk, pod którego odpowiedzialnością służbową znajduje się Placówka Straży Granicznej Warszawa-Modlin.

Zdjęcia mjr SG Krzysztof Grzech