Lotnisko: Kolejne podrobione dokumenty

We wtorek (21.02) funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili na warszawskich lotniskach cztery podrobione dokumenty. Cudzoziemcy na ich podstawie próbowali wjechać na terytorium Polski.

Na warszawskim Lotnisku Chopina pod kątem legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP skontrolowano pasażerów samolotu przylatującego z Aten. Jak się okazało trzech z nich posługiwało się przerobionymi lub podrobionymi na wzór oryginalnych dokumentami. Dwóch obywateli Iranu przedstawiło do kontroli podrobione dowody osobiste. Jeden z nich przedstawił podrobiony hiszpański a drugi czeski dokument. Trzeci z podróżnych jak się okazało obywatel Algierii – przedstawił przerobiony grecki dowód osobisty.

W porcie lotniczym Warszawa-Modlin kontroli poddano pasażerów przylatujących z Barcelony. Jeden z nich, obywatel Indii przedstawił podrobioną hiszpańską kartę pobytu.

Cała czwórka została zatrzymana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i przedstawiono im zarzuty posłużenia się, jako autentycznym przerobionym lub podrobionym dokumentem (art. 270 § 1 kk). Za czyn ten grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Ponadto wobec wszystkich zatrzymanych mężczyzn zostały wszczęte postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących cudzoziemców do powrotu.

/Straż Graniczna/