Lotnisko: Litwin podający się za Łotysza

Przed odlotem samolotu do Eindhoven (Holandia) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali mężczyznę podającego się za Łotysza, który podczas legitymowania posłużył się fałszywym dokumentem.

Łotewski dowód osobisty od razu wzbudził wątpliwości u funkcjonariuszy, co do jego autentyczności. Po jego analizie stwierdzono, że został on w całości wykonany na wzór oryginalnego. W trakcie przeszukania u cudzoziemca znaleziono fałszywe łotewskie prawo jazdy oraz oryginalne litewskie dokumenty mężczyzny. Podejrzany oświadczył, że jest obywatelem Litwy, zaś fałszywe dokumenty zakupił od znajomego w celu uniknięcia obowiązku kwarantanny przy wjeździe do swojego kraju.

Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie o czyn z art. 270 § 1 i 3 kk. Przedstawiono mu zarzut posłużenia się w trakcie legitymowania, jako autentycznym, podrobionymi na wzór oryginalny łotewskim dowodem osobistym oraz czynienia przygotowań do posłużenia się jako autentycznym podrobionym łotewskim prawem jazdy. Podejrzany przyznał się do zarzucanego czynu, złożył wyjaśnienia dobrowolnie poddając się karze grzywny oraz przepadku zabezpieczonych dowodów rzeczowych bez przeprowadzania rozprawy sądowej.