Lotnisko: Obywatel Uzbekistanu zatrzymany przez Straż Graniczną

W poniedziałek (25.04.2016) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali dwoje ob. Ukrainy, którzy w nielegalny sposób ułatwiali innym cudzoziemcom pobyt na terenie Polski. W sprawie został również zatrzymany obywatel Uzbekistanu.

Sprawa miała początek w sobotę (23.04.2016) po przylocie obywatela Uzbekistanu ze Sztokholmu. Cudzoziemiec do kontroli przedstawił paszport wraz z polską kartą pobytu wydaną przez wojewodę mazowieckiego. Funkcjonariusze Straży Granicznej z rozmowy z mężczyzną ustalili, że cudzoziemcowi w uzyskaniu polskiego dokumentu pobytowego pomógł 38 – letni obywatel Ukrainy, mieszkaniec Raszyna. Jak oświadczył zatrzymany, kartę pobytową odebrał tydzień wcześniej od Ukraińca, za którą zapłacił 1350 EUR. To właśnie ona miała być dla niego przepustką w dostaniu się do Skandynawii w celu podjęcia pracy.

Z uwagi na fakt, że cel pobytu Uzbeka w naszym kraju był niezgodny z deklarowanym Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wydał decyzję o zobowiązaniu mężczyzny do powrotu.

Natomiast Ukrainiec wraz ze swoją wspólniczką również Ukrainką, usłyszeli zarzuty ułatwienia cudzoziemcowi pobytu na terytorium RP oraz poświadczenia nieprawdy poprzez podstępne wprowadzanie urzędnika państwowego w błąd. Obydwoje przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karze.