Lotnisko: Pozostawiony bez opieki bagaż. 200 osób ewakuowanych

Na terenie terminala Portu Lotniczego Warszawa – Modlin we wtorek (18.07) chwilę po godzinie 21 zarządzono ewakuację pasażerów i personelu. Powodem jest pozostawiony bez opieki bagaż. Łącznie ewakuowano 200 osób. Do punktu koncentracji przybyły zastępy Straży Pożarnej oraz karetka Ratownictwa Medycznego. Straż Graniczna przystąpiła do sprawdzenia bagażu pod kątem zagrożenia.

W dniu 18.07.2017 r. o godz. 20.50 Służba Dyżurna PSG Warszawa-Modlin otrzymała informację o pozostawionym bagażu w strefie ogólnodostępnej lotniska na antresoli przy windzie. Na miejsce zdarzenia skierowano Interwencyjny Zespół Minersko-Pirotechniczny Straży Granicznej. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze ustalili, że pozostawiony bagaż to plecak turystyczny koloru ciemnego. Na podstawie monitoringu i rozpytania pasażerów funkcjonariuszom nie udało się ustalić właściciela porzuconego bagażu. Dlatego po przeprowadzeniu analizy ryzyka, która nie wykluczyła zagrożenia, wyznaczono wstępną strefę bezpieczeństwa, po czym poinformowano Zarządzającego Portem Lotniczym o konieczności ewakuacji całego terminala oraz dróg dojazdowych do Terminala.

Po ewakuowaniu osób z zagrożonej strefy oraz przybyciu na miejsce służb medycznych, Straży Pożarnej i Policji dokonano neutralizacji bagażu z wykorzystaniem dostępnych środków ochrony osobistej, tj. kombinezonu pirotechnicznego, przenośnego urządzenia rentgenowskiego SCANNA. Analiza zdjęć RTG wykazała wynik negatywny. Następnie dokonano manualnego otwarcia i sprawdzenia zawartości przedmiotu. Stwierdzono, że nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne.

Działania minersko-pirotechniczne spowodowały opóźnienia w operacjach lotniczych na kierunkach: Londyn-Stansted oraz East Midlands. W wyniku podjętych czynności ewakuowano ok. 200 osób. Plecak został przekazany pracownikom MPL Warszawa Modlin z zastrzeżeniem o nie wydawaniu go właścicielowi bez zgody Straży Granicznej.