Lotnisko: Zatrzymany 27-latek który nie poddał się odprawie

W miniona sobotę (11.06.2016) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin interweniowali wobec podróżnego, który po przylocie z Londynu próbował uniknąć kontroli paszportowej.

27-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej po wylądowaniu samolotu z Londynu Stansted zamiast zgłosić się do odprawy paszportowej podjął próbę ominięcia kontroli, przeskakując przez kołowrotek znajdujący się przy bramce odpraw. Podczas podjęcia przez funkcjonariuszy SG interwencji, mężczyzna stawiał opór oraz wykrzykiwał pod ich adresem obraźliwe słowa – grążąc i znieważając ich. W związku z faktem, że podróżny stwarzał zagrożenie dla otoczenia oraz nie podporządkowywał się polecaniom funkcjonariuszy, zastosowano wobec niego środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i chwytów obezwładniających. Ponadto, z uwagi na mocno wyczuwalną woń alkoholową, zatrzymany awanturnik został poddany badaniu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu – wynik 1,46 mg/l.

Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w KPP Nowy Dwór Mazowiecki. Za próbę przekroczenia granicy wbrew przepisom oraz za znieważenie funkcjonariuszy podczas służby 27-latek odpowie kolejno z art. 226 § 1 kk. oraz z art. 49a § 1 kw.

Art. 226. § 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 49a. § 1. Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze grzywny.