Modlin Twierdza: Nowy samochód i umundurowanie w OSP RW

Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne z Modlina Twierdzy, w ostatnich dniach wybrała się na zakupy. Strażacy po wielu miesiącach pisania próśb i wniosków, otrzymali różne dofinansowania i mogli zakupić rzeczy potrzebne im w niesieniu pomocy potrzebującym.

Najważniejszym zakupem był Samochód Lekki Ratownictwa Wodnego Isuzu. Samochód zastąpi wysłużony pojazd Iveco, który ostatnio został sprzedany a pieniądze z transakcji dołożono do zakupu nowego. Poprzedni pojazd był przez wiele lat wykorzystywany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Druhowie ciągle remontowali wysłużony pojazd ale dalsze inwestowanie w niego nie miało sensu.

Koszt nowego samochodu to 149.937,00 złotych i na zakup jego złożył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim.

Wraz z nowym samochodem strażacy nabyli ubranie specjalne dla nurków. Zakupiono 6 zestawów za kwotę 28.800 złotych. Zakup możliwy był dzięki dotacji z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Urzędu Marszałkowskiego. Sprzęt do pracy pod wodą będzie jednym z elementów wyposażenia samochodu Isuzu.

W związku z lokalizacją jednostki przy dwóch dużych rzekach Wiśle i Narwi, dużym zadaniem dla ratowników jest pomoc osobom w i na wodzie. Również ratownicy wodni udali się na zakupy. Za kwotę 64.064,00 złotych na co złożyli się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewoda Mazowiecki oraz  środki własne jednostki pozyskane ze sprzedaży zbędnego sprzętu, udało się zakupić 20 zestawów dla ratowników wodnych. W skład tego wchodzi kombinezon do pracy w wodzie, ocieplacz, kaski oraz buty do pracy w wodzie.

Jedyne w powiecie psy ratownicze dzięki dotacji z rządowego programu 5000+ dla OSP, również mogły dołączyć do listy zakupowej. Przewodnicy psów na poszukiwaniach będą mogli pracować w nowych wygodnych kombinezonach oraz wykorzystywać do planowania i monitorowania GPS-ów, nowego 17 calowego laptopa.

Na dniach do jednostki dostarczone zostanie również 20 kompletów ubrań specjalnych typu Nomex dla strażaków biorących udział w akcjach.