Modlin Twierdza: Pierwszy na Mazowszu pies w OSP do pracy na gruzowisku

Kilka dni temu w Nowym Sączu odbyła się Sesja Egzaminacyjna Psów Ratowniczych w której wzięły udział 3 psy z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne. Zespoły zakończyły egzamin z wynikiem pozytywnym. Tym samym jednostka OSP RW jest pierwszą na Mazowszu jednostką OSP z psem do poszukiwania na gruzowiskach.

Do egzaminu przystąpiły psy Kola, Frodo i Regar. Dwa pierwsze zdały egzamin klasy „0” który uprawnia do przystąpienia do egzaminu klasy „1”. Regar zdał natomiast egzamin klasy „1” kategorii gruzowiskowej i stał się pierwszym psem w OSP na Mazowszu z takimi uprawnieniami.

Prawie cztery lata zajęło mi pokonanie własnych „demonów” i stworzenie z Regarem zespołu który potrafi razem skutecznie działać, tak abym ja mu nie przeszkadzał, a on mi ufał. Praca z psem tworzy więź jedyną w swoim rodzaju – mówi Kamil Malicki przewodnik psa Regara.

Obecnie w szerach OSP Ratownictwo Wodne służy 11 psów które posiadają różnego rodzaju uprawnienia, bądź przechodzą szkolenie. Jak sami strażacy mówią, robią to wszystko „Aby inni mogli żyć”

foto: OSP RW