Modlin Twierdza: Pochówek żołnierzy poległych w 1939 roku

W sobotę (14.09) w Modlinie Twierdzy odbyły się wyjątkowe uroczystości. Po 80 latach w grobie spoczęły szczątki 17 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie Modlina Twierdzy w 1939 roku. Na ziemi w której spoczęli, wreszcie stanął krzyż a oni sami znaleźli miejsce wiecznego spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od Mszy świętej w budowanym kościele św. Jana Pawła II. Przed ołtarzem ustawiono 18 trumienek ze szczątkami ciał 17 żołnierzy Wojska Polskiego, których wykopano podczas ekshumacji w marcu br. na terenie stoczni modlińskiej. W ostatniej trumnie złożono szczątki różnych ciał, których nie udało się odkryć w całości i zidentyfikować. Na koniec Mszy świętej odczytano listy od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Kondukt żałobny przeszedł ulicami Modlina Twierdzy na Cmentarz Forteczny. Trumny nieśli żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Policjanci, Strażnicy Miejscy i Strażacy zabezpieczali trasę przejścia i kierowali ruchem.

Na cmentarzu odbyły się modlitwy ekumeniczne prowadzone przez duchownych kościołów Rzymskokatolickiego, Prawosławnego i Ewangelicko – Augsburskiego.

Ciała 17 bohaterów obrony Modlina Twierdzy, spoczęły w jednym poświęconym grobie na wojskowym cmentarzu tuż obok innych grobów bohaterskich obrońców z 1939 roku.