Modlin Twierdza: Poszukiwacze Historii w rzece Narwi

W połowie października, ekipa programu Poszukiwacze Historii postawiła sobie za cel odnaleźć prawdopodobnie zatopiony w Narwi koło Twierdzy Modlin Kuter należący do 8 batalionu saperów Waleriala Klimowicza. Podczas penetracji dna rzeki ekipa natrafiła na amunicję oraz niewybuchy, które zabezpieczono.

O odnalezieniu niewybuchów pisaliśmy tutaj

Olaf Popkiewicz i Radosław Biczak postanowili odnaleźć zatopiony kuter. Podobno był najnowocześniejszym statkiem rzecznym swoich czasów. Podobno był zrobiony z alupolonu i uzbrojony w dwa nkm Hotchkiss wz. 30. Na pewno stanowił część 8. batalionu saperów Waleriana Klimowicza a jego zadaniem była obrona okolicznych mostów przed atakami Luftwaffe. Amunicji i zapasów starczyło na dwa bombowce i myśliwiec. Wkrótce potem w związku z planowaną kapitulacją marynarze zdemontowali z okrętu nkm i radiostację a sam ścigacz został przez nich zatopiony w nocy z 28/29 września w wodach Narwi.

We wtorek 20 grudnia w programie Poszukiwacze Historii w Polsat Play oglądający mogli uzyskać odpowiedź na główne pytanie: Czy kuter został odnaleziony? Nagranie programu zabezpieczali zarówno od strony lądu jak i z wody, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne.