Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Modlin Twierdza: „Tu jest dziś Katedra Gnieźnieńska”

„Tu dziś jest Katedra Gnieźnieńska” mówił biskup pomocniczy płocki Mirosław Milewski do uczestników liturgii w kościele pw. św. Barbary w Modlinie Twierdzy. Mszą świętą rozpoczęto w Nowym Dworze Mazowieckim obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Podczas Mszy Świętej wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Biskup Mirosław w homilii dziękował za zaproszenie na uroczystości rocznicowe.

Napisaliście na swoim zaproszeniu: „Tak Polska się zaczęła” to jest prawda. Poprzez chrzest Mieszka I Polska się zaczęła. Historycy zgodnie podkreślają, że decyzja była przemyślana i nic nie odbywało się na siłę. Mieszko I wódz słowiańskiego plemienia Polan wraz z chrztem chciał wprowadzić naród i poddanych na cywilizację Chrześcijańską. Skierował się ku Rzymowi – mówił bp. Mirosław Milewski do wiernych.

W uroczystej mszy udział wzięły poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy oraz burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie. Liturgię koncelebrował ks. Bartosz Szostak – sekretarz biskupi.

Orszak Chrzcielny

Po zakończeniu Mszy świętej wszyscy uczestnicy liturgii przeszli ulicami Modlina Twierdzy na halę sportowo – widowiskową Zespołu Szkół, gdzie odbył się wykład historyczny dr Piotra Oleńczaka.


Inscenizacja Chrztu Polski

Młodzież i pracownicy Zespołu Szkół wystawili sztukę teatralną inscenizującą Chrzest Mieszka I i jego zaślubiny z księżną Dobrawą. Młodzi aktorzy zaprezentowali plemiona z X wieku jakie zamieszkiwały tereny obecnej Polski. Widzowie poznali zwyczaje i obrzędy z 966 roku.

Przed zgromadzoną publicznością wystąpili Magdalena Tumkiewicz i Wojciech Bardowski. Artyści zaśpiewali patriotyczne utwory, do śpiewania których włączyli się również widzowie.

Przed halą ustawiona została słowiańska wioska z namiotami i sprzętem z okresu X wieku.

Jestem zachwycony i zauroczony tym programem artystycznym. Spotkanie w tej szkole oraz wcześniejsza Msza święta pokazuje, że duch w narodzie jest i nie ginie. Młode pokolenie, które jest nieraz osądzane od czci i wiary, ma w sobie wielki potencjał i zapotrzebowanie na sprawy duchowe – mówił naszej redakcji tuż po zakończeniu uroczystości bp. Mirosław Milewski.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.