Modlin Twierdza: „Tu jest dziś Katedra Gnieźnieńska”

„Tu dziś jest Katedra Gnieźnieńska” mówił biskup pomocniczy płocki Mirosław Milewski do uczestników liturgii w kościele pw. św. Barbary w Modlinie Twierdzy. Mszą świętą rozpoczęto w Nowym Dworze Mazowieckim obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Podczas Mszy Świętej wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Biskup Mirosław w homilii dziękował za zaproszenie na uroczystości rocznicowe.

Napisaliście na swoim zaproszeniu: „Tak Polska się zaczęła” to jest prawda. Poprzez chrzest Mieszka I Polska się zaczęła. Historycy zgodnie podkreślają, że decyzja była przemyślana i nic nie odbywało się na siłę. Mieszko I wódz słowiańskiego plemienia Polan wraz z chrztem chciał wprowadzić naród i poddanych na cywilizację Chrześcijańską. Skierował się ku Rzymowi – mówił bp. Mirosław Milewski do wiernych.

W uroczystej mszy udział wzięły poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy oraz burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie. Liturgię koncelebrował ks. Bartosz Szostak – sekretarz biskupi.

Orszak Chrzcielny

Po zakończeniu Mszy świętej wszyscy uczestnicy liturgii przeszli ulicami Modlina Twierdzy na halę sportowo – widowiskową Zespołu Szkół, gdzie odbył się wykład historyczny dr Piotra Oleńczaka.


Inscenizacja Chrztu Polski

Młodzież i pracownicy Zespołu Szkół wystawili sztukę teatralną inscenizującą Chrzest Mieszka I i jego zaślubiny z księżną Dobrawą. Młodzi aktorzy zaprezentowali plemiona z X wieku jakie zamieszkiwały tereny obecnej Polski. Widzowie poznali zwyczaje i obrzędy z 966 roku.

Przed zgromadzoną publicznością wystąpili Magdalena Tumkiewicz i Wojciech Bardowski. Artyści zaśpiewali patriotyczne utwory, do śpiewania których włączyli się również widzowie.

Przed halą ustawiona została słowiańska wioska z namiotami i sprzętem z okresu X wieku.

Jestem zachwycony i zauroczony tym programem artystycznym. Spotkanie w tej szkole oraz wcześniejsza Msza święta pokazuje, że duch w narodzie jest i nie ginie. Młode pokolenie, które jest nieraz osądzane od czci i wiary, ma w sobie wielki potencjał i zapotrzebowanie na sprawy duchowe – mówił naszej redakcji tuż po zakończeniu uroczystości bp. Mirosław Milewski.