NOK: Nowodworscy Cichociemni

Nowodworski Ośrodek Kultury i Mazowiecka Grupa Turystyki Fortecznej zapraszają na spotkanie historyczne, podczas którego Włodzimierz Parfieniuk opowie nam o niebagatelnej roli nowodworskich wojskowych w procesie formowania a potem działalności cichociemnych na terenie kraju pod okupacją hitlerowską.

„…Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Tradycje cichociemnych przejęli żołnierze GROM-u, którzy co roku spotykają się z żyjącymi cichociemnymi oraz ich rodzinami.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym, którym należy się szacunek całego Narodu, oraz aby przekazać pamięć o Nich kolejnym pokoleniom, ogłasza rok 2016 Rokiem Cichociemnych” – zaznaczono w uchwale, zaproponowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwość. Została przyjęta przez Sejm 414 głosami. Nikt nie głosował przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu…” Ewa Korsak (polskazbrojna.pl)

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul.I.Paderewskiego 1A
26.10.2016r., godz.18.00

cichociemni