Nowodworski: Dzień Odblasków

W środę (25.01) na terenie powiatu nowodworskiego, prowadzony był „Dzień Odblasków”. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest, co roku. Nowodworscy policjanci ruchu drogowego przekazywali odblaski w trakcie patrolu i kontroli drogowych.

W Polsce „Dzień Odblasków” odbył się po raz pierwszy. Wydarzenie promowane jest przez znanego rysownika i satyryka Henryka Sawkę – autora rysunków odwzorowanych na opaskach odblaskowych, które są wręczane w ramach działań. Celem projektu jest zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego nowodworskiej komendy patrolujący teren powiatu wręczali elementy odblaskowe. Poza tym kierowcy otrzymywali „zapachy” do samochodu. Przedstawiają one znaki drogowe „ograniczenie prędkości do 50 km/h”. Mają one przypominać kierującym o konieczności przestrzegania przepisów, których lekceważenie doprowadza do największej liczby wypadków na drogach.

„Dzień Odblasków” jest organizowany w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.

/KPP Nowy Dwór Maz/