Nowy Dwór Maz: Będzie dworzec z poczekalnią

W Nowym Dworze Mazowieckim poza przebudową i wydłużeniem peronów, będą również prowadzone prace budowlane budynku stacji z kasą biletową i poczekalnią. Przy ulicy Morawicza wybudowany zostanie parking oraz stanowiska odjazdowe dla autobusów.

Przy ulicy Morawicza (stacja PKP) powstanie parking typu „Parkuj i Jedź”. Obecnie trwają prace projektowe.
P&R – założenia

Zgodnie z założeniami projektu powstanie naziemny parking dla samochodów osobowych, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Dla podróżnych poruszających się na dwóch kółkach zostaną stworzone miejsca postojowe dla rowerów wraz z zadaszeniem (wiata). Cały teren będzie ogrodzony, oświetlony i objęty monitoringiem. Parking będzie również odwodniony do kanalizacji deszczowej. Dodatkowo powstaną systemy: informacji o wolnych miejscach parkingowych, wjazdu i wyjazdu oraz ewidencji parkujących samochodów.
Wykonany zostanie również punkt ładowania samochodów i rowerów elektrycznych.

Będzie poczekalnia!
Poza budową parkingu przewidziano dofinansowanie także do budowy miejsca obsługi podróżnych. Według założeń Miasta będzie utworzona poczekalnia z toaletą, dzięki czemu przywrócona zostanie podstawowa funkcjonalność dworca rozebranego przez Spółkę PKP.

Projekt zakłada stworzenie spójnej całości z możliwością rozbudowy wiat przewidzianych obecnie na 40 rowerów. Architekci proponują zestawienie trzech rodzajów materiałów: szkła, betonu oraz blachy w postaci paneli na dach i perforowanych elementów elewacji. Do tego przewiduje się małą architekturę w postaci ławek modułowych z betonu architektonicznego z drewnianymi siedziskami oraz powiązane z nimi wizualnie kosze na śmieci.
Zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku.

Plany PKP – przebudowa stacji
PKP Polskie Linie Kolejowe planują kolejne inwestycje na stacji Nowy Dwór Mazowiecki. Dzięki nim nasza stacja zyska możliwość obsługi dłuższych składów, a pasażerowie uzyskają lepszy dostęp do pociągów. 12 października na stacji PKP odbyła się konferencja prasowa z udziałem Andrzeja Bittela – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Ireneusza Merchela – Prezesa PKP PLK S.A, Jacka Kowalskiego – Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego oraz samorządowców. Jak zapowiadają przedstawiciele ministerstwa i spółki w ramach planowanej inwestycji oba perony przy ul. Morawicza będą wydłużone o ok. 100 m. Wybudowane też zostaną nowe wejścia na perony, zamontowane zostanie nowe oświetlenie i dodatkowe ławki, a także ułatwienia dla osób słabowidzących i niedowidzących. Po zakończeniu prac perony będą dłuższe, dzięki czemu zatrzyma się przy nich każdy pociąg.