Nowy Dwór Maz: Ida Zalewska wystąpiła w NOK-u

W cyklu Nowodworskich Spotkań Jazzowych,18 maja 2016 r. gościliśmy w Nowodworskim Ośrodku Kultury Idę Zalewską promującą swoją drugą płytę „Storytelling”.

„Storytelling” – to zbiór 10 opowieści o życiu, miłości i związkach widzianych z perspektywy kobiety, której doświadczenie życiowe pozwoliło poznać wiele ich odcieni.  Album, który ukazał się nakładem prestiżowej słowackiej wytwórni Hevhetia łączy w sobie gatunki muzyczne najbliższe artystce. Wśród premierowych utworów znajdziemy m.in. nastrojowe jazzowe ballady i energetyczne bluesy. Muzyka, którą można usłyszeć na płycie, to kompozycje uznanych polskich muzyków: Kuby Płużka, Jerzego Małka i Bogdana Hołowni. Za stronę aranżacyjną i brzmienie płyty odpowiada Kuba Płużek. W skład zespołu oprócz pianisty wchodzą inni znakomici młodzi jazzmani: Szymon Mika – gitara, Kuba Dworak – kontrabas i Damian Niewiński – perkusja. Teksty w języku polskim i angielskim są autorstwa Idy Zalewskiej oraz Joanny Majorkiewicz.

Podczas koncertu poszczególne opowieści okraszone zostały komentarzem artystki, stąd słuchacze mogli przeżywać jej historie jak swoje. Dialog z publicznością zawsze zbliża, tak było i tym razem, kameralna sala Nowodworskiego Ośrodka Kultury stała się więc tego wieczora, miejscem osobistej rozmowy dwóch partnerów z jednej strony wyrażonej bardzo osobistymi tekstami autorki, przekazywanych pięknym, charakterystycznym i silnym głosem wokalistki oraz dobrą muzyką w znakomitym wykonaniu, z drugiej zaś emocjami publiczności podpartymi własnymi doświadczeniami. Dystans i poczucie humoru wokalistki stanowiły znakomitą przeciwwagę dla nostalgicznych opowieści i ballad, co z kolei dodało imprezie kolorytu i dynamiki. Z Idą Zalewską muzykami i jej „Storytelling” spędziliśmy więc bardzo interesujący i sympatyczny, muzyczny wieczór.

NOK