Nowy Dwór Maz: Kto obsłuży połączenie do Legionowa?

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie ogłosił przetarg na świadczenie usług transportowych na linia L9, L10 i L11, organizowanych na zamówienie Gminy Wieliszew.

Obecnie wszystkie trzy linie obsługuje 8 autobusów obsługuje wszystkie trzy linie. Do końca roku za świadczenie usług przewozowych jest odpowiedzialny PKS Polonus w Warszawie. Codziennie na trasę wyjeżdżają autobusy marki Carosa oraz niskopodłogowe VDL. Od 1 października na liniach wieliszewskich wymieniono dwa najbardziej wyeksploatowane pojazdy i zastąpiono je kolejnymi autobusami niskopodłogowymi, które przewoźnik przeniósł z obsługiwanej wcześniej linii na lotnisko Warszawa – Modlin.

Nowy przetarg ZTM rozpisał na dwa lata. Wygrany przewoźnik będzie świadczyć usługi do końca 2018 roku i w tym czasie wykona około 1.214.280 kilometrów. Autobusy będą kursować będą na trzech liniach: L9 – Legionowo Dworzec PKP – Wieliszew Plaża – Komornica, L10 – Legionowo Dworzec PKP – Wieliszew Urząd Gminy – Wieliszew Plaża oraz L11 Legionowo Dworzec PKP – Wieliszew – Nowy Dwór Mazowiecki.

Pierwsze kursy L11 w kierunku Legionowa będą się zaczynać w miejscowości Góra na przystanku Dworcowa. Również ostatnie kursy w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego kończyć się będą w miejscowości Góra (Dworcowa). Część połączeń będzie realizowanych również przez osiedle PAN Góra (przystanki Pałacowa i Rzeczna). Poranny kurs z Nowego Dworu Mazowieckiego będzie przyśpieszony i ma pomijać Wieliszew, jadąc od Skrzeszewa DW 632 do miejscowości Łajski.

Przewoźnik, który zdecyduje się wystartować w przetargu, musi spełnić określone przez zamawiającego warunki w tym posiadać flotę 9 (w tym 1 rezerwowy) autobusów o specyfice norm emisji spalin Euro III i pojemności co najmniej 80 pasażerów, w tym 25 miejsc siedzących. 4 pojazdy muszą być niskopodłogowe klasy maxi. Jeżeli zostaną złożone co najmniej 2 oferty w terminie do 8 grudnia 2016 roku, Zarząd Transportu Miejskiego przeprowadzi jednoetapową aukcje elektroniczną. Wygrany w aukcji będzie mógł przez 2 lata świadczyć usługi przewozu.

W nowym przetargu zostały wykluczone pojazdy starsze niż z 2005 roku. Organizator jak i Gmina Wieliszew chcą aby pasażerowie jeździli w wygodnych, klimatyzowanych pojazdach spełniających normy emisji spalin. Przewoźnik wysyłając na trasę 8 autobusów będzie musiał zapewnić ich serwisowanie i naprawy. W razie pilnej awarii uruchomi autobus zastępczy. Wszystkie pojazdy zawierać muszą logo ZTM, a przy wszystkich drzwiach informację o cenniku opłat.

Obecnie gmina Wieliszew płaci przewoźnikowi PKS Polonus stawkę 1,94 zł za wozokilometr. Kwota ta została ustalona poprzez aukcję elektroniczną w której brała udział również firma Stalko z Zielonki. O tym kto będzie obsługiwać wieliszewskie linie dowozowe dowiemy się przed świętami Bożego Narodzenia.

Marek Karpowicz