Nowy Dwór Maz: Nowodworska Róża Wiatrów 24 sierpnia

Jak co roku, na zakończenie wakacji mamy przyjemność zaprosić sympatyków muzyki żeglarskiej, oraz wszystkich entuzjastów dobrego grania na kolejną „Nowodworską Różę Wiatrów”. W tym roku zagrają dla nas Drake i Ryczące Dwudziestki.

Nowodworski Ośrodek Kultury
(dziedziniec)
ul.I.Paderewskiego 1a
24.08.2019r., godz.: 18.00
Wstęp Wolny

Ryczące Dwudziestki i Drake

Dwa zespoły… jeden z samego serca Śląska – z Bytomia, drugi też ze Śląska – z Częstochowy. Los po raz pierwszy je ze sobą zetknął w 2004 roku w najbardziej morskiej miejscowości Zagłębia – w Morsku, i od razu coś między nimi muzycznie zaiskrzyło. Ten starszy dla młodszego zespołu był przewodnikiem w pierwszych krokach stawianych na scenach folkowo-shantowych. Ten młodszy, dla starszego był lustrzanym odbiciem jego młodzieńczej fascynacji odkrywaną kulturą marynistyczną. Od tamtego spotkania minęło już paręnaście lat, ale tych dziesięciu facetów z dwóch zespołów, dobrze już okrzepłych na koncertowych trasach i mających pokaźny dorobek płytowy, wciąż łączy szacunek, uznanie, sympatia i… chemia.
Dlatego zespoły Ryczące Dwudziestki i Drake, postanowiły tą szczególną więź zawrzeć na wspólnie nagranym albumie, który będzie się rozrastał wraz z upływem czasu… który będzie przypieczętowaniem przyjaźni zespołów i z pewnością, ciekawą propozycją muzyczną dla Was.

Ryczące Dwudziestki

1983r. – można było narzekać na wszystko, ale z pewnością nie na brak zapału i optymizmu grupy przyjaciół z I Drużyny Wodnej bytomskiego Hufca ZHP, którzy zamiłowanie do żeglarstwa i przygody, oraz tęsknotę za wolnością, jakże dosłownie wtedy rozumianą, postanowili zawrzeć w śpiewanych przez siebie piosenkach. Powstali spontanicznie – z potrzeby serc, ku radości własnej i innych. Połączeni marzeniami, od lat młodzieńczego trądziku, poprzez pierwsze siwe włosy na skroniach, mimo niewielkich, acz zauważalnych zmian składu, kroczą artystyczną ścieżką do dziś.

Od samego początku scenicznej przygody, los był dla nich łaskawy. Słysząc pełne radości piosenki żeglarskie, oraz potężnie brzmiące harmonią szanty – morskie pieśni pracy, obdarował ich licznymi nagrodami na festiwalach piosenki żeglarskiej. Swą passę rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali III nagrodę. Później było już tylko lepiej. Jak sami twierdzą, każda otrzymana nagroda na festiwalu jest dla nich najważniejsza, a każdy gest sympatii i uśmiech ze strony publiczności, zapłatą i zachętą do dalszej pracy. Mimo wielu otrzymanych nagród, dwie z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie w latach 1984 i 1999.

Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów – a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.

Nierozłącznym elementem pasji, którą wykonują, są podróże – licząc przebyte kilometry tras koncertowych z pewnością już parokrotnie okrążyli kulę ziemską. Niejeden port odwiedzili – drogą morską, powietrzną lub lądową – niejeden samochód „zarżnęli” i w niejednej koi spali. Prawie każdego weekendu, wyruszają gdzieś w Polskę, nie omijając wielu spektakularnych koncertów, czy imprez kulturalnych – również emitowanych przez krajowe stacje telewizyjne. Niemalże, co roku odbywają zagraniczne wojaże, na drodze, których do dnia dzisiejszego, stanęły takie kraje, jak: Niemcy, kraje byłej Jugosławii, Węgry, Norwegia, Czechy, Słowacja, Kanada oraz Stany Zjednoczone. To właśnie w Ameryce, gdzie byli już trzykrotnie, jako jedyny „biały” zespół mieli możliwość zaśpiewania w kościele metodystów (Asheville NC 1994). Porwani przez pastora i murzyńską społeczność do spontanicznego uczestnictwa w niedzielnym nabożeństwie, zapomnieli, czy mają koncert (repertuar Gospel & Spirituals zawarty na płycie „By The Waters”), czy po prostu modlą się śpiewając. Dziś są zgodni, że obok mszy żeglarskiej, na której śpiewali, tuż przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, było to dla nich najważniejsze wydarzenie duchowo-muzyczne.

Wydaje się, że trwać będą wiecznie, a z pewnością ich piosenki, o których można już powiedzieć, że łączą pokolenia. Choć z każdym dniem są starsi i ponoć lepsi jak wino, nie poprzestają tworzyć, czego dowodem jest 12 wydanych płyt CD, oraz „worek” pomysłów, które zamierzają zrealizować w swoim trzecim już dziesięcioleciu. Niebawem na naszym rynku wydawniczym ukaże się ich nowa płyta – tym razem z gatunku…???

Są nieprzewidywalni, wiec z korzyścią dla wszystkich, na pewno nas czymś zaskoczą!

Skład:
Andrzej Grzela „Qńa” (czyt. Kunia)
Wojciech Dudziński „Sęp”
Andrzej Marciniec „Martinez”
Bogdan Kuśka „Bodziec”
Łukasz Drzewiecki „Matrix”

Drake

Początek zespołu DRAKE to styczeń 2004r. Wtedy to zrodził się pomysł na uczczenie święta Irlandii, dnia św. Patryka. Wspólne granie przyniosło wiele radości, więc pomysł na rozpoczęcie działalności zespołu nabrał konkretnego kształtu w postaci repertuaru, tak tradycyjnego jak i własnych kompozycji. DRAKE grywał na imprezach plenerowych i w częstochowskiej Tawernie Port. W listopadzie 2004r. zespół wyruszył na pierwszy festiwalowy konkurs. Występ na Morskich Opowieściach w Morsku k. Zawiercia przyniósł zwycięstwo w konkursie, a to otworzyło DRAKE’owi drzwi do występów na największych szantowych festiwalach w Polsce. Marzec 2006r to wygrana na festiwalu we Wrocławiu i nagroda w postaci nagrania i wydania pierwszej płyty. ”Talizman” ukazał się w marcu 2007r. Muzyka zawarta na tej płycie to piosenki autorski i tradycyjne melodie celtyckie.
Maj 2011 to data premiery drugiego, autorskiego albumu DRAKE’a zatytułowanego „Legenda’. Brzmienie zespołu na tej płycie zostało wzbogacone o mandolinę i irish bouzouki.
DRAKE zagrał ponad 400 koncertów na wszystkich największych festiwalach oraz w tawernach i klubach muzycznych w całym kraju. Zespół co roku organizuje w marcu w rodzinnej Częstochowie imprezę tematycznie związaną z dniem św. Patryka, na którą zaprasza największe gwiazdy polskiej sceny folk i szanty.

„Nasza muzyka to podróż przez wzburzony ocean, i zielone celtyckie wzgórza. W swoich tekstach zabieramy słuchacza na pokład starego żaglowca, i do pełnej gwaru tawerny w jednym z tysięcy portów, które razem odwiedzimy”.

Skład:
Sławomir Bielan wokal, bodhran, instr.perkusyjne
Wojciech Kotas wokal, whistle, dudy, harmonijka
Piotr Pala gitara elektroakustyczna, irish bouzouki, mandolina
Bartłomiej Wręczycki akordeon
Andrzej Drzastwa gitara basowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.