Nowy Dwór Maz: Piknik Ratowniczy „Bezpieczne Wakacje”

W sobotnie popołudnie w Nowym Dworze Mazowieckim na plaży za targowiskiem miejskim odbył się piknik ratowniczy „Bezpieczne Wakacje 2019” w ramach kampanii ogólnopolskiej „Kręci Mnie Bezpieczeństwo nad Wodą”.

W pikniku udział wzięła Państwowa Straż Pożarna wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną Ratownictwo Wodne i Nowodworskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Miejsce pikniku i pokazów od strony rzeki zabezpieczali funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji.

Pierwszy pokaz wykonali druhowie z OSP Ratownictwo Wodne. Do pokazu użyto skuter wodny z platformą ratowniczą.

Strażacy pokazali jak ze skutera wodnego z platformą ratowniczą podjąć osobę będącą w wodzie. Jeden z epizodów zakładał, że osoba jest przytomna i macha do ratowników a przy drugim założeniu osoba była nieprzytomna i dryfowała. Pokazaliśmy też umiejętności naszego psa Maksa, który wyciągnął z wody osobę tonącą – mówi Mariusz Torbus, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne.

Ratownicy Nowodworskiego WOPR pokazali akcję podjęcia z wody osoby tonącej i ułożenia jej na desce ortopedycznej. Po transporcie do brzegu, przekazano osobę ratownikom, którzy przystąpili do reanimacji i walczyli o przywrócenie funkcji życiowych.

Piknik był bardzo cenną inicjatywą. Pokazaliśmy akcję podjęcia z wody osoby tonącej. Ratownicy umieścili ją na desce i przetransportowali do brzegu, gdzie pokazaliśmy jak udzielać pierwszej pomocy i wykonać masaż serca – mówi Jacek Kolanko, prezes Nowodworskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej wraz z ratownikami WOPR, pokazali na fantomie jak udzielać pierwszej pomocy oraz prawidłowo wykonać masaż serca.

Mimo, że na piknik nie przybyło za dużo osób to i tak był on owocny. Służby mogły przećwiczyć niesienie pomocy osobom potrzebującym jej w wodzie. W powiecie nowodworskim mamy 3 duże rzeki: Wisłę, Narew i Wkrę. Służby powinny cały czas być w gotowości do niesienia pomocy na akwenach wodnych. Ważne jest jednak uświadamianie postronnych świadków o potrzebie natychmiastowego rozpoczęcia udzielania pierwszej pomocy.

W pikniku udział wziął wicestarosta powiatu nowodworskiego Paweł Calak oraz zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim mł. bryg. Mariusz Wyszyński.