Nowy Dwór Maz: Plac Solny w projekcie RESTAURA

Nowy Dwór Mazowiecki przystąpił (w roli głównego koordynatora) do międzynarodowego projektu RESTAURA. Inicjatywa ta ma na celu wypracowanie mechanizmów umożliwiających przeprowadzenie rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich, jak również obiektów dziedzictwa kulturowego.

W ramach projektu powstanie dokumentacja techniczna, prawna i finansowa dotycząca inwestycji w cenne miejsca i obiekty. Planowane jest, aby w naszym przypadku był to Plac Solny z nabrzeżem Narwi.

Właśnie tam odbyła się 18 października krótka konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli miast partnerskich – Buzet (Chorwacja), Nowa Gorica (Słowenia), Hnusta (Słowacja), instytucji naukowych (m.in. Słoweńska Akademia Nauk), organizacji otoczenia biznesu oraz Komitetu Monitorującego Programu RESTAURA z Wiednia, który docenił dotychczasową sprawność w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Budżet projektu to 2,1 mln euro, z czego 335 tys. euro przewidziane jest na finansowanie działań realizowanych przez Nowy Dwór Mazowiecki.

Warto dodać, że Nowy Dwór Mazowiecki jest jedynym miastem w Polsce, które zostało wybrane do roli wiodącej w ramach partnerstw projektów INTERREG Europa Środkowa 2014-2020.

autor: Martyna Kordulewska
foto: Marek Karpowicz

2 thoughts on “Nowy Dwór Maz: Plac Solny w projekcie RESTAURA

  1. Niestety ale Plac Solny nigdy nie miał znaczącej roli w miejskim handlu. Powstał gdy na Narwi wprowadzono cło i miał służyć do wymiany przewożonych rzeką towarów i tak było ale tylko sporadycznie. Mówią o tym niemal wszystkie książki czy publikacje na temat historii miasta. Przypisywanie teraz Placowi Solnemu jakiego wyjątkowego znaczenia przez władze miasta jest zwykłym zakłamywaniem lokalnej historii. Oczywiście historycznie ta część miasta jest cenna chociażby dlatego, że zachowała się nienaruszona do dziś (pomijając parterowe budy handlowo-usługowe zbudowane po wojnie). Plac Solny przed wojną był głównie placem do ćwiczeń dla straży pożarnej, stała na nim drewniana wieża strażacka rozebrana zaraz po wojnie. Często był zalewany przez wody rzeki i nie mógł służyć za główny rynek jak to próbują teraz nam wmówić władze miasta. Główny handel w mieście odbywał się zawsze na rynku czyli obecnym Skwerze Dobrogosta oraz na ówczesnym Placu Piłsudskiego obecnie skwer z szaletem miejskim i cukiernią Kołacz. Jakakolwiek modernizacja Placu Solnego i stworzenie z niego jakiegoś miejsca do rekreacji odbierze mieszkańcom miasta duży darmowy parking a władze miasta nie oferują jak dotąd nic w zamian. Nie mam nic przeciwko temu aby to miejsce się zmieniło na lepsze, ale najpierw władze miasta muszą rozwiązać problem braku miejsc parkingowych i zapewnienie ich na przyszłość, a dopiero później niech się biorą za wielkie plany, które zazwyczaj pojawiają się gdy zbliżają się wybory samorządowe.

  2. Zróbmy tam boisko do gry w bule, curling, fistball, krokieta, lacrosse, ringo, czukbolu czy unihokeja – jest tyle dyscyplin sportu dla tych mniej i bardziej wysportowanych. Już teraz mieszkańcy pobliskich bloków protestują przeciwko kolejnym budowom w ich sąsiedztwie. Po za tym w naszym mieście wciąż brakuje miejsc dla 15, 20, 30 i 40 latków, którzy chcieli by jakoś aktywnie spędzać wolne popołudnia czy weekendy. A parking? Parking nawet piętrowy można zbudować przy ulicy Sempołowskiej – obok bazarku Manhattan lub przy wjeździe do miasta na Modlińskiej.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.