Nowy Dwór Maz: Wojsko ćwiczyło na peronie kolejowym

Psy przeznaczone do wyszukiwania materiałów wybuchowych, amunicji i broni oprócz predyspozycji węchowych muszą charakteryzować się umiejętnością odnajdywania się w nowych, nie do końca naturalnych dla nich sytuacjach. Psi saper musi być gotowy do pracy w każdym środowisku i w najbardziej niekomfortowych warunkach.

Cechy te nie są wrodzone i konieczna podczas szkolenia jest odpowiednia socjalizacja w zróżnicowanym otoczeniu. We wtorek (8.03) pluton przewodników psów przeprowadził zajęcia z tresury o tematyce „Zasady postępowania w kształtowaniu właściwej reakcji psa na ruch uliczny i przewożenie środkami transportu”.

Celem zajęć było zapoznanie psów służbowych z ruchem ulicznym, a także zwrócenie uwagi na reakcję i zachowanie się psa w czasie trudnych warunków, tj. ruch uliczny, gwar oraz hałas. Wśród elementów szkolenia na dworcu kolejowym w Nowym Dworze Mazowieckim można wymienić poruszanie się na zatłoczonych peronach, spacery w bezpośredniej bliskości torów podczas przejazdu pociągów, a także zaznajomienie się psów z przejściem podziemnym oraz skupianie uwagi na przewodnikach przy bodźcach rozpraszających jakim byli liczni przechodnie. Zajęcia miały na celu socjalizacje zwierząt z gwarem ulicznym, szumem i widokiem szybko poruszających się pociągów, oraz zaznajomienie się z mnogą ilością zapachów, jaki niesie ze sobą przechodzący tłum.

Zadaniem szkolenia psów było wychwytywanie wszelkich objawów lekowych u swoich podopiecznych i umiejętnym odwrażliwianiu psa na bodźce powodujące psychiczny dyskomfort. Tego typu ćwiczenia maja ogromne znaczenie dla efektywności pracy psa w praktycznym działaniu podczas prowadzenia przeszukiwań w miejscach publicznych lub podczas imprez masowych. Spokojny i zrównoważony pies jest o wiele skuteczniejszy i pewniejszy w działaniu.