Nowy Dwór Mazowiecki na pierwszym miejscu

W tegorocznym rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita”: Samorządy u progu nowych wyzwań Nowy Dwór Mazowiecki znalazł się na pierwszym miejscu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Z rąk Jerzego Buzka nagrodę odebrał burmistrz, Jacek Kowalski. Kapituła konkursu doceniła szczególnie sprawność miasta w wykorzystywaniu funduszy europejskich.

Podczas poniedziałkowej gali Rzeczpospolitej wręczono wyróżnienia najlepszym miastom i gminom wybranym w XII edycji Rankingu Samorządów, a także laureatom rankingów Europejski Samorząd oraz Innowacyjny Samorząd.

Polska samorządność jest silna, pracuje, buduje etos obywatelski, który jest paliwem polskiej demokracji – podkreślał Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. – Czasy nie są łatwe, Polska i świat doświadczają intensywnych zmian, których logika nie jest do końca przewidywalna. Tym bardziej liczy się etos obywatelski, samoorganizacja społeczeństwa, a państwo są największych kapitałem tej samorządności – podkreślał naczelny „Rz”.

Zwycięzcami Rankingu Samorządów 2016 r. zostały Gdańsk, Kołobrzeg oraz gmina Zielonki w woj. małopolskim. Zwycięzcy, odbierając nagrodę, dziękowali przede wszystkim mieszkańcom i podkreślali rolę budowania społeczeństwa obywatelskiego w ich regionach. – Mieszkańcy w coraz większym stopniu muszą współdecydować o rozwoju swoich lokalnych ojczyzn – komentował Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Dialog społeczny
Z Rankingu Samorządów wynika, że samorządy coraz większy nacisk kładą na partycypację społeczną. W tym roku zapytaliśmy m.in. miasta i gminy, czy i jaką część swoich budżetów przeznaczają do decyzji mieszkańców w ramach tzw. budżetów obywatelskich. Okazuje się, że już prawie wszystkie miasta na prawach powiatu prowadzą taką formę dialogu z mieszkańcami. Większość z nich wyodrębnia na te cele do 1 proc. swoich wydatków. W kilku przypadkach są są to jednak znacznie większe kwoty. Przykładowo – w Jaworznie aż 6,9 proc. wszystkich wydatków, w Zielonej Górze – 5,7 proc., a w Sopocie – 1,4 proc.

Sami samorządowy jako najważniejsze problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć w najbliższej przyszłości, wymieniają wdrażaną przez rząd reformę systemu oświaty (m.in. wygaszanie gimnazjów). Wielkim wyzwaniem jest także utrzymanie tempa regionalnego rozwoju przy mniej dostępnych funduszach UE z nowego budżetu na lata 2014–2020.

Najlepsi na podium

Ranking Najlepszych Samorządów:
– miasta na prawach powiatu:
1. Gdańsk
2. Poznań
3. Gliwice

– gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
2. Zator (woj. małopolskie)
3. Uniejów (woj. łódzkie)

– gminy wiejskie:
1. Zielonki (woj. małopolskie)
2. Świdnica (woj. lubuskie)
3. Mielno (woj. zachodniopomorskie)

Ranking Europejski Samorząd:
– miasta na prawach powiatu:
1. Krosno
2. Olsztyn
3. Tarnów

– gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Nowy Dwór Mazowiecki (woj. mazowieckie)
2. Pilawa (woj. mazowieckie)
3. Radłów (woj. małopolskie)

– gminy wiejskie:
1. Obsza (woj. lubelskie)
2. Wielka Wieś (woj. małopolskie)
3. Wieliszew (woj. mazowieckie)

Ranking Innowacyjny Samorząd:
– miasta na prawach powiatu:
1. Świnoujście
2. Katowice
3. Gdańsk

– gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie)
2. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
3. Rejowiec Fabryczny (woj. lubelskie)

– gminy wiejskie:
1. Strawczyn (woj. świętokrzyskie)
2. Świdnica (woj. lubuskie)
3. Głusk (woj. lubelskie) Słupsk (woj. pomorskie)

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.