Operator 112 pomylił miejscowości

W środę (2.03) o godzinie 6:23 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Nowym Dworze Mazowieckim, zadzwonił operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu z informacją o wypadku samochodowym w miejscowości Śniadowo w gm. Zakroczym.

Dyspozytor na miejsce wysłał 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim oraz zastęp z OSP Zakroczym wraz z policją i pogotowiem ratunkowym.

Gdy służby wyjechały do niesienia pomocy, okazało się, że dyspozytor pomylił miejscowości i chodziło mu o Śniadowo ale w powiecie Sochaczewskim. W trakcie dojazdu na wskazane w zgłoszeniu miejsce, służby zostały zawrócone do koszar a alarm przekazano do powiatu sochaczewskiego.

Nie pierwszy raz problemy z numerem 112

Jak ustaliła nasza redakcja, nie jest to pierwszy przypadek błędów i zaniedbań ze strony pracowników CPR w Radomiu. 16 października 2015 roku w godzinach porannych doszło do wypadku łotewskiego busa, który wypadł z drogi. Gdy świadkowie wybrali numer 112, okazało się, że operator ustalał miejsce zdarzenia przez 15 minut! Mimo najnowocześniejszych systemów lokalizacji dzwoniących, operator nie był w stanie ustalić miejsca z którego dzwonią ludzie. Po trwającej 15 minut rozmowie, przekazując informację o tym zdarzeniu do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania w Legionowie, podano błędną lokalizację  i w pierwszej chwili zastępy straży pożarnej udały się do ronda nie w Zegrzu a w Poniatowie. Dopiero po sprawdzeniu, że tam nic się nie wydarzyło, zostały przekierowane do Zegrza.

112 opóźnia udzielenie pomocy?

15 minut ustalania lokalizacji to czas realny dotarcia na miejsce zastępów straży pożarnej z Legionowa, które mogą rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy. O wiele krócej zajmie czas przybycia karetki, która stacjonuje około 300 metrów od miejsca zdarzenia. Całe szczęście, nikt nie zginął w tym wypadku.

Zadzwoń na 997, 998

Wzywając straż pożarną czy policję lepiej zadzwonić pod numery 998 (straż) czy 997 (policja) połączymy się wtedy z właściwą Komendą Powiatową, gdzie dyspozytorzy doskonale znają teren powiatu i są w stanie bez potrzeby używania specjalistycznego sprzętu, we właściwe miejsce skierować pomoc.

MK