Palmiry: Uroczystości ku czci pomordowanych

Apel pamięci, msza święta i złożenie wieńców na cmentarzu – mauzoleum w Palmirach to główne punkty towarzyszące uroczystości upamiętniającej ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej w czasie II wojny światowej.

Ceremonia rozpoczęła się od mszy świętej w intencji poległych i pomordowanych, którą odprawił kardynał Kazimierz Nycz. Modlitwy odbyły się również w obrządku prawosławnym oraz żydowskim. W ramach dalszej części uroczystości Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała hymn państwowy, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia delegacji zaproszonych na obchody.

Po apelu poległych Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddala salwę honorową, po której delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych. W imieniu Premier Beaty Szydło wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy Tomasz Deszkiewicz, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Łukasz Kudlicki, Poseł RP Anita Czerwińska, Rektor cmentarza w Palmirach ksiądz prałat Tadeusz Jaworski, Burmistrz Bemowa Michał Grodzki, Wójt gminy Czosnów Antoni Kręźlewicz i Wójt gminy Izabelin Antoni Kręźlewicz.

Ponadto na uroczystości przybyła kilkudziesięcioosobowa grupa kombatantów Armii Krajowej, mieszkajaca na co dzień na Białorusi i na Litwie.

Cmentarz-mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. Obiekt jest zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym.