Pamiętali o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W Nowym Dworze Mazowieckim, Zakroczymiu czy Pomiechówku w niedzielę (13.12) spotkać można było radiowóz Milicji Obywatelskiej oraz uzbrojonych żołnierzy z karabinami maszynowymi, podczas patrolu rejonu. 

Pasjonaci historii postanowili po raz kolejny przypomnieć mieszkańcom o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Mieszkańcy różnie nas odbierają, jedni z humorem, inni wspominają dawne czasy – mówi Sebastian Golejewski jeden z inicjatorów akcji. – Chcemy to kontynuować i mamy nadzieję że jeszcze inni się do nas przyłączą. Szkoda że miasto nas nie wspiera. Jest to wyłącznie inicjatywa prywatna – dodaje Golejewski.

Rekonstruktorzy przejechali obok portu lotniczego Warszawa – Modlin oraz po zabytkowej Twierdzy Modlin. Mieszkańcy mogli zobaczyć wozy z czasów stanu wojennego, porozmawiać z komendantem Milicji Obywatelskiej czy majorem Ludowego Wojska Polskiego. Patrol rejonu obejmował również teren Osiedla Młodych i Centrum Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Pomiechówek. W Zakroczymiu na Rynku pod pomnikiem „Latarnią” wystawiono ostatni posterunek.

Na koniec wszyscy rekonstruktorzy udali się do restauracji Szwagierki w Zakroczymiu, gdzie przejęto lokal na cele wojskowe. Kuchnia wydała pożywienie dla zmęczonych żołnierzy, patrolujących rejony.