Pomiechówek: Wyróżnienie dla gminy

Nie od dziś wiemy, że oferta turystyczna gminy Pomiechówek przyciąga rzesze turystów. Niezmiennie największą popularnością cieszy się park linowy, jednak plac zabaw „Wiking” czy ścianka wspinaczkowa nie pozostają w tyle. Liczba korzystających z atrakcji mieszkańców i gości z roku na rok wzrasta.

Turystyka rowerowa w gminie Pomiechówek

Turystyka rowerowa stała się w ostatnich latach bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. W 2015 r. do wachlarza gminnych atrakcji turystycznych dołączyła samoobsługowa wypożyczalnia rowerów – tym samym gmina Pomiechówek dołączyła do grona takich miast jak Warszawa, Karków czy Lublin, które mogą się pochwalić podobnymi wypożyczalniami. Z naszych obserwacji wynika, że zainteresowanie turystyką rowerową stale wzrasta a my staramy się sprostać wymaganiom sympatyków jednośladów. Powstałe szlaki rowerowe służą poznawaniu uroków gminy z perspektywy siodełka. Nie zapominajmy również o odbywającym się w tym roku już po raz piąty Odjazdowym Bibliotekarzu. W tym roku rowerzyści podróżowali szlakiem pomiechowskich fortyfikacji Twierdzy Modlin.

Uwieńczeniem dotychczasowych działań dotyczących turystyki rowerowej było wyróżnienie dla gminy Pomiechówek w Ogólnopolskim Konkursie Gmina Przyjazna Rowerzystom, przeprowadzonym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Inicjatywa PTTK stanowi doskonałą okazję do upowszechniania bezpiecznych form uprawiania turystyki rowerowej. Gmina Pomiechówek stwarza najlepsze warunki dla zrównoważonego rozwoju ruchu rowerowego – przyjaznego rowerzystom.

29 września 2016 r. wójt gminy Dariusz Bielecki wziął udział w uroczystej Gali VII Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-EXPO w Kielcach, podczas której gmina Pomiechówek uzyskała wyróżnienie w kategorii gmin do 10 000 mieszkańców. Dodajmy, że w tej kategorii tylko gmina Pomiechówek reprezentowała województwo mazowieckie, co świadczy o ogromnym sukcesie.

Podczas międzynarodowych targów można było oglądać najnowsze modele rowerów, zarówno sportowych, jak i rekreacyjnych. Były również coraz bardziej popularne rowery elektryczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się systemy bezpieczeństwa rowerzysty: kaski oraz zbroje skutecznie zabezpieczające przed obrażeniami wskutek upadku lub uderzenia. Wystawa w Kielcach stała się okazją do zaprezentowania blisko pół tysiąca marek rowerowych. Udział w tak wysokiej rangi wydarzeniu było doskonałą formą promocji na arenie międzynarodowej.

Kielce Bike-Expo to także szansa na spotkanie gwiazd polskiego kolarstwa. Hale wystawiennicze odwiedzają m.in. dwukrotna wicemistrzyni olimpijska Maja Włoszczowska czy pierwszy zawodowy kolarz w Polsce Czesław Lang.

Targi rowerowe to doskonałe miejsce, aby podpatrzeć nowe rozwiązania i technologie w zakresie turystyki rowerowej. Cieszymy się, że gmina Pomiechówek znalazła się w zacnym gronie takich miast jak Nowy Targ, Kołobrzeg czy Bielsko-Biała. Gratulujemy!

Konkurs objęty był honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Komendy Głównej Policji, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
p1