Pomiechowo: Niebezpieczny 42-latek. Antyterroryści w gotowości

We wtorkowy poranek policjanci nowodworskiej komendy udali się na interwencję do Pomiechowa, gdzie niebezpieczny 42- latek zabarykadował się w mieszkaniu. W działaniach brali udział policyjni negocjatorzy z Komendy Stołecznej Policji oraz antyterroryści. Po kilku godzinach policjantom udało się skutecznie obezwładnić mężczyznę. Trafił do szpitala.

11 sierpnia rano do dyżurnego komendy powiatowej policji w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęła informacja o 42- latku z gminy Pomiechówek, który zabarykadował się w mieszkaniu. Na miejsce zostali wcześniej wezwani ratownicy medyczni, którzy chcieli zbadać pacjenta. Ten jednak był agresywny i zamknął się na pierwszym piętrze domu jednorodzinnego.

Przybyli na miejsce policjanci ustalili, iż mężczyzna leczy się psychiatrycznie. Sytuacja stała się poważna kiedy w stronę mundurowych poleciały z okna lokalu, rzucane przez 42- latka kostki brukowe, butla z gazem, meble i inne przedmioty, które miał pod ręką. Co więcej, w mieszkaniu i na klatce schodowej wyczuwalne było paliwo, które jak ustalono mężczyzna przyniósł w kanistrach do swojego mieszkania z garażu. Pomimo wielu podejmowanych przez funkcjonariuszy prób nawiązania kontaktu 42- latek nie chciał współpracować i podporządkować się wydawanym poleceniom.

W Pomiechowie pracowali również strażacy, którzy przez kilka godzin czekali w gotowości do podjęcia odpowiednich działań.

Na miejsce wezwano także negocjatorów z komendy stołecznej policji. Próbowali oni nawiązać dialog z 42- latkiem, ten jednak nadal nie chciał podjąć współpracy i zejść dobrowolnie na dół. W pewnej chwili, z okna mieszkania gdzie przebywał oblał substancją łatwopalną jednego z negocjatorów, który próbował mu pomóc. Sytuacja z minuty na minutę stawała się coraz bardziej napięta i niebezpieczna.

Przez cały czas w gotowości było również 17 policjantów z samodzielnego oddziału kontterrorystycznego policji w Warszawie, którzy po zapoznaniu się z sytuacją na miejscu opracowali plan działania.

W momencie kiedy mężczyzna zaczął stwarzać realne zagrożenie dla życia i zdrowia swojego i innych oraz mienia znacznej wartości przystąpili oni do działania. Podjęli niebezpieczną próbę dostania się do lokalu 42- latka. Ten jednak wciąż nie dawał za wygraną i rzucił się na antyterrorystów z siekierą. Dobrze wyszkoleni funkcjonariusze odparli skutecznie atak napastnika. Następnie został on obezwładniony. Kilkugodzinna akcja zakończyła się pełnym sukcesem policji. Nikt nie ucierpiał.

Mężczyzna w asyście mundurowych został przewieziony karetką pogotowia do jednego ze szpitali, gdzie została mu udzielona pomoc medyczna. Sprawne, zdecydowane, przemyślane i pełne zaangażowania działania policjantów na miejscu interwencji pozwoliły na szczęśliwy finał tej historii.

TAGI: