Ratownik 19 pomoże udzielić pomocy

Ratownik 19 to trzeci już śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Mazowszu. W dniu dzisiejszym oddano do użytku tymczasową bazę w Sokołowie Podlaskim.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe często wzywane jest do pomocy przy większych zdarzeniach drogowych bądź zagrożeniach życia wynikających z nagłej choroby. Zespoły Ratownictwa Medycznego aby skrócić czas transportu pacjenta do specjalistycznego szpitala coraz chętniej wzywają podniebną karetkę. Okolicę obsługuję śmigłowiec z warszawskiej bazy o kryptonimie Ratownik 12. Gdy warszawski zespół jest zajęty, wtedy z pomocą przylatuje Ratownik 18 z Płocka. Zdarzały się takie przypadki, że oba zespoły były wzywane do poważnych zdarzeń. W czasie takiej akcji teren Mazowsza był pozostawiony bez opieki podniebnych zespołów medycznych. Teraz do pomocy od 7 rano do zmroku (najpóźniej do 20) można będzie dysponować śmigłowiec o kryptonimie Ratownik 19, który stacjonuje na lotnisku w Sokołowie Podlaskim.

Otwarta baza ma charakter tymczasowy, składa się z zestawu kontenerów, w których mieszczą się pomieszczenia operacyjne, socjalne i magazyny medyczne. Śmigłowiec natomiast przechowywany będzie w hangarze o konstrukcji namiotowej. Do połowy 2018 roku planowane jest zakończenie budowy bazy docelowej. Zostanie ona sfinansowana z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

W obecności parlamentarzystów, władz wojewódzkich i lokalnych oraz wiceministra zdrowia o godzinie 12:00 ratownik dyżurny nawiązał łączność radiową z okolicznymi dyspozytorniami medycznymi zgłaszając tym samym gotowość załogi.