Region: Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą!

Ćwiczenia ratownictwa wodnego, nauka pierwszej pomocy, zabawy uczące zasad bezpieczeństwa – to główne punkty wydarzenia zorganizowanego nad Zalewem Zegrzyńskim. Ćwiczenia zorganizowano w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Dwie osoby płyną łodzią. Tylko jedna z nich jest ubrana w kapok. W wyniku szarpaniny obie wpadają do wody, a łódź wywraca się do góry dnem… – tak rozpoczęły się ćwiczenia legionowskich ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej. W ten sposób dzieciom obserwującym działania służb uświadomiono, jakie zagrożenia mogą napotkać nad wodą w czasie wakacji.

 – To były tylko ćwiczenia, ale właśnie takie scenariusze pisze życie. Dlatego ważne jest, abyśmy spędzali czas nad strzeżonymi kąpieliskami i zawsze pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pilnujmy swoich dzieci, realnie oceniajmy własne umiejętności pływackie, korzystajmy z kąpielisk, na których obecni są ratownicy – apelował Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewodę Mazowieckiego wspólnie z Komendami Wojewódzkimi: Państwowej Straży Pożarnej i Policji oraz Mazowieckim Kuratorem Oświaty i Mazowieckim WOPR-em w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

W trakcie ćwiczeń przewidziano szereg atrakcji dla młodych uczestników. O motocykle, oznakowane wozy, łodzie i sprzęt ratunkowy zadbały Komenda Stołeczna Policji, Państwowa Straż Pożarna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Podczas spotkania w Zegrzu przekazano mazowieckim strażakom oraz policjantom i ratownikom WOPR zebrane w akcji społecznej „Twój mis może zostać ratownikiem” pluszowe misie, które mają trafiać do dzieci, uczestniczących lub poszkodowanych w pożarach czy wypadkach, głównie komunikacyjnych. W akcji zebrano 11 tys. misiów-ratownisiów.

W czasie wakacji nad bezpieczeństwem dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Mazowsza czuwać będzie m.in. , straż pożarna, policja, sanepid, nadzór budowlany i inspekcja transportu drogowego. Służby będą prowadzić działania w miejscu zamieszkania np. w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2017”, ale też w miejscach wypoczynku oraz na drogach. Zaplanowano liczne spotkania o charakterze profilaktyczno – edukacyjnym dla dzieci w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Wakacje, plaża, woda, dobra zabawa. Czasem wystarczy chwila nieuwagi… Wojewoda Mazowiecki apeluje: „Pamiętajmy, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci nad wodą”.

W 2016 roku na terenie Mazowsza utonęło 47 osób (9 kobiet i 38 mężczyzn), co stanowi spadek o 8% (tj. o 4 zdarzenia mniej) w porównaniu do 2015 roku. W tym roku utonęło 16 osób.

O czym należy pamiętać nad wodą?

Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.

KW PSP Warszawa
Foto i video: Marek Karpowicz