Weekend pod znakiem śmiertelnych wypadków. Świadkowie poszukiwani

W miniony weekend na drogach powiatu nowodworskiego w trzech wypadkach z udziałem pieszych zginęły dwie osoby. Wspólnie z Policją apelujemy o noszenie odblasków oraz jasnych ubrań oraz nie przechodzenie przez jezdnię w miejscach do tego nie wyznaczonych. Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia.

W miniony weekend na terenie powiatu nowodworskiego doszło do serii wypadków z udziałem pieszych. 19 stycznia chwilę po 20.00, na drodze nr 7 w Łomnie Las, 25-letni kierowca toyoty yaris potrącił na przejściu dla pieszych 51-letnią kobietę. Piesza z obrażeniami trafiła do szpitala. Więcej o wypadku piszemy tutaj

Tego samego dnia po 21.00, na drodze nr 62 w Nowym Dworze Mazowieckim, 26-letni kierowca mitsubishi carisma potrącił 60-letniego mężczyznę, który przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. 60-latek poniósł śmierć na miejscu. Więcej o tragicznym wypadku piszemy tutaj

Wczoraj (20 stycznia) po 20.00, na ul. Chrzanowskiego, 36-letni kierowca audi a4 potrącił 71-letniego mężczyznę, który idąc chodnikiem z niewyjaśnionych przyczyn zachwiał się i przewrócił pod nadjeżdżający pojazd. 71-latek poniósł śmierć na miejscu.  O wypadku pisaliśmy wczoraj tutaj

Kierowcy biorący udział w wypadkach byli trzeźwi. Na miejscu  funkcjonariusze przez wiele godzin wykonali czynności procesowe pod nadzorem prokuratora, mające na celu ustalenie dokładnych okoliczności tych zdarzeń.

Ponownie apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek. Kierowco! Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy oraz dostosuj prędkość do warunków na drodze. Pieszy! Pamiętaj o przekraczaniu jezdni w miejscu dozwolonym oraz obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Zgodnie z przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo pieszego zależy zarówno od niego, jak i kierowców. Każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony.