Wielka akcja policji. Zatrzymani do kradzieży samochodów

Tuż po godzinie 6 rano w poniedziałek (1.04) policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji oraz funkcjonariusze służb kryminalnych wraz z Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji w Warszawie, na podstawie nakazu prokuratorskiego, zatrzymali na terenie Warszawy i powiatu legionowskiego sześciu mężczyzn podejrzanych o kradzieże i kradzieże z włamaniem do samochodów. Wobec pięciu z nich, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim, Sąd zastosował 3 miesięczny areszt, natomiast jeden z nich trafił do Zakładu Karnego celem odbycia kary.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji prowadzili działania operacyjne przeciwko grupie przestępczej dokonującej kradzieży samochodów na terenie Warszawy i powiatów ościennych. Prowadzone działania zmierzały do spersonalizowania wszystkich członków grupy, zgromadzenia materiału pozwalającego na przedstawienie zarzutów oraz wytworzenia dogodnej sytuacji umożliwiającej zatrzymanie na gorącym uczynku przestępstwa.

Część z osób zatrzymanych nie przebywała w miejscu zameldowania i konieczna była wytężona praca operacyjna, żeby przed planowaną realizacją ustalić właściwe adresy. Po uzyskaniu informacji, że niektórzy członkowie grupy przestępczej obawiając się zatrzymania planują ukryć się w nieustalonym miejscu czas realizacji został przyśpieszony.

Dalsze działania to, współpraca na linii Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji a Prokuraturą Rejonową w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzącą śledztwo. Działania te zakończyły się zatrzymaniem 6 osób podejrzanych o kradzież samochodów na łączną kwotę 600 000 zł. Wobec 5 mężczyzn skierowano wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, które zostały w całości przez Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim tego samego dnia uwzględnione.

Jeden z nich został osadzony w Zakładzie Karnym do odbycia kary pozbawienia wolności. Śledztwo ma charakter rozwojowy, aktualnie badane są inne podobne przestępstwa mające miejsce na terenie województwa mazowieckiego i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Za zarzucane mężczyznom przestępstwa, grozi kara pozbawienia wolności, do lat 10.