Zakroczym: Nocny pożar domu jednorodzinnego

W piątek (21.04) chwilę po północy straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego przy ulicy Parowa Okólna. Na miejsce natychmiast zadysponowano łącznie 6 zastępów ratowniczo – gaśniczych.

Z chwilą przybycia pierwszego podmiotu ratowniczego, zastano rozwinięty pożar domu jednorodzinnego z którego ewakuowała się 3 osobowa rodzina. Wnętrze parterowego domu zajęte było przez ogień. Strażacy natychmiast rozwinęli linie gaśnicze i podali prądy wody w natarciu na płonące wnętrze oraz dach budynku. Ze środka domu wyniesiono butle z gazem propan – butan, którą umieszczono w bezpiecznej odległości.

Około 30-minutowa walka z żywiołem spowodowała ugaszenie wnętrza domu. Druhowie przystąpili do demontażu części dachu z pod którego wydostawały się nadal kłęby dymu. Po odkryciu blachy, którą pokryty był dach, pojawiły się jeszcze zarzewia ognia.

Na miejsce akcji przyjechał Zespół Ratownictwa Medycznego. Ratownicy przebadali małżeństwo wraz z dzieckiem pod kątem ewentualnych urazów czy zatruć dymem. Rodzina pozostała na miejscu akcji otoczona opieką przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej a następnie odwiezieni do hotelu.

Zabezpieczeniem miejsca akcji zajęli się funkcjonariusze z zakroczymskiego posterunku policji.

Po całkowitym ugaszeniu pożaru z wnętrza spalonego i częściowo rozebranego domu, strażacy wynieśli żywe dwa psy i kota.

Żyją dzięki emerytowanemu strażakowi

Chwilę po północy do emerytowanego zawodowego strażaka przybiegł jeden z sąsiadów z informacją, że obok płonie dom. Gdy mężczyźni pobiegli na miejsce widzieli już szalejące płomienie na poddaszu. Niestety nikt nie odpowiadał na pukanie do drzwi. Doświadczony emerytowany strażak natychmiast wybił szybę w oknie budząc ze snu domowników, którym kazał natychmiast się ewakuować z płonącego i zadymionego domu. Gdyby nie jego doświadczenie i postawa, trzy osobowa rodzina mogła by zginąć w płomieniach.

Udział w akcji:
531M11 – Dowódca JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M22 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M25 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M53 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
539M50 – OSP Zakroczym
537M53 – OSP Trębki Nowe
537M55 – OSP Wojszczyce
W02-84 – ZRM Zakroczym
KP Zakroczym
Pogotowie Energetyczne

/MK/