Nielegalnie transportowani w kierunku Niemiec

Kolejna grupa cudzoziemców nielegalnie przebywająca w Polsce trafiła w ręce funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Czterech mężczyzn wraz z przewożącym ich kierowcą – obywatelem Rosji została zatrzymana w wyniku kontroli legalności pobytu na terenie powiatu wyszkowskiego.

Cudzoziemcy podróżowali samochodem osobowym w kierunku granicy niemieckiej. Do ich zatrzymania doszło na jednej ze stacji benzynowych na trasie S8 w chwili krótkiej przerwy na zatankowanie samochodu. Zatrzymani to młodzi mężczyźni podający się za obywateli Iranu i Tadżykistanu. Żaden z nich nie posiadał dokumentu tożsamości, nie potrafili również powiedzieć kiedy i w jaki sposób przekroczyli granicę polską.

Kierowcą samochodu przewożącego mężczyzn, okazał się obywatel Rosji, który po zatrzymaniu usłyszał zarzut pomocnictwa organizowania innym osobom przekroczenia wbrew przepisom granicy RP w celu osiągnięcia korzyści materialnej (art. 264 § 3 kk. w zb. z art. 264a §1 kk.) Rosjanin został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie, gdzie po przesłuchaniu prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Wyszkowie z wnioskiem o umieszczenie mężczyzny w jednym z zakładów karnych. Decyzją sądu Rosjanin został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Wobec pozostałej czwórki cudzoziemców wszczęto postępowanie przygotowawcze. Mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. Każdemu z nich przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kk. tj. nielegalnego przekroczenia granicy państwowej podstępem we współdziałaniu z innymi osobami. Wszyscy podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Każdy z nich skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 1 KPK dobrowolnie poddając się karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz podania wyroku do publicznej wiadomości.

Ponadto wobec cudzoziemców podających się za obywateli Tadżykistanu i Iranu wszczęto postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania ich do powrotu. Komendant PSG Warszawa-Modlin skierował również wniosek do sądu o umieszczenie ich strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca to już czwarta grupa nielegalnych cudzoziemców podróżująca nielegalnie w kierunku zachodniej granicy, ujęta przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.