Strażacy zbojkotowali zawody pożarnicze?

We wrześniu w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się zawody pożarnicze organizowane przez Zarząd Powiatowy Związku OSP RP, we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Nowym Dworze Mazowieckim. Do rywalizacji w zawodach zgłosiły się dwie jednostki OSP. Podczas rozmowy z prezesami jednostek z powiatu nowodworskiego, dowiedzieliśmy się, że decyzja o nie włączeniu się w rywalizację podczas zawodów, wynikała z cichego protestu przeciwko niesprawiedliwemu podziałowi środków finansowych z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Jednostki włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego co roku otrzymują przyznane im środki finansowe. Podziału tych środków dokonuje komendant powiatowy PSP wspólnie z prezesem zarządu oddziału powiatowego związku OSP RP. W tym roku jednostki otrzymały poniższe kwoty:

– OSP NDM – 47 510,00 zł.
– OSP Czosnów – 3 300,00 zł.
– OSP Kazuń – 6 000,00 zł.
– OSP Łomna – 4 390,00 zł.
– OSP Nasielsk – 13 000,00 zł.
– OSP Psucin – 4 000,00 zł.
– OSP Pomiechówek – 3 700,00 zł.
– OSP Zakroczym – 5 500,00 zł.
– OSP Wilków – 2 378,00 zł.
– OSP Cieksyn – 73 937,50 zł.
– OSP Trębki Nowe– 8 000,00 zł.
– OSP Ratownictwo Wodne – 0,00 zł.

Podczas rozmowy z kilkoma prezesami jednostek OSP z terenu powiatu nowodworskiego wszyscy jednogłośnie mówili, że przyznane środki na nic nie starczą i trzeba dołożyć ze swoich pieniędzy, których dane jednostki OSP nie posiadają. – Do akcji zawsze wyjedziemy bo ludzkie życie i zdrowie jest najważniejsze. Ale w zawodach nie mamy obowiązku brać udziału i jest to nasz cichy protest przeciwko takim działaniom ze strony komendy – mówi pragnący zachować anonimowość jeden z prezesów OSP. Drugi dodaje – dostając takie grosze mogli się nie ośmieszać i nie dawać nic a tak to pojawił się problem skąd dołożyć resztę środków.

Jak informuje naszą redakcję mł. kpt. Paweł Plagowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim – podczas dzielenia środków finansowych z KSRG, brane jest pod uwagę wiele czynników w tym gotowość jednostki i posiadany sprzęt. Rocznie do podziału jest nie całe 100 tysięcy a jednostek jest 12. Dodatkowe środki z MSWiA otrzymało OSP Cieksyn na zakup pojazdu typu UTV TRAXTER. Jednocześnie rzecznik zaprzeczył aby posiadał jakąś wiedzę aby jednostki nie przystąpiły do zawodów z powodu „protestu”.

W zawodach ostatecznie wzięły udział tylko dwie jednostki OSP Jackowo i OSP Trębki Nowe.

O komentarz poprosiliśmy prezesa zarządu powiatowego związku OSP RP druha Andrzeja Hiszpańskiego co do zawodów to rzeczywiście było bardzo małe zainteresowanie Osobiście ze wszystkimi prezesami i naczelnikami rozmawiałem kilkakrotnie i z różnych powodów jednostki nie wzięły udziału, ale o jakimś proteście pierwszy raz słyszę. Gdyby to była prawda to zapewne jednostki które otrzymały zadowalające środki byłyby uczestnikami zawodów.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.