Na terenie powiatu nowodworskiego regularnie odbywają się na rzekach Wiśle i Narwi mieszane patrole Straży Pożarnej i Policji. Zadaniem wspólnych patroli jest edukacja o bezpieczeństwie nad rzekami, szczególnie w miejscach niebezpiecznych, gdzie nie ma ratowników wodnych. Wspólne patrole odbywają się na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W każdą sobotę na rzekę Narew i część Wisły wypływa patrol łodzią na pokładzie którego znajduje się strażak z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.
– Przez cały okres wakacji realizujemy wspólne patrole z Państwową Strażą Pożarną, podczas których dbamy o bezpieczeństwo w rejonie akwenów wodnych i plaż – mówi podkom. Joanna Wielocha z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.
Co kilka dni również mieszany patrol odbywa się wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną Ratownictwo Wodne i Komisariatem Rzecznym Policji. Strażak – Ratownik Wodny oraz funkcjonariusz Komisariatu Rzecznego z nowodworskiego ogniwa, patrolują tereny nad rzekami na terenie powiatu nowodworskiego. Do patrolu używane są łodzie zarówno policyjna jak i strażacka oraz quady i skutery wodne należące do OSP Ratownictwo Wodne.
Od początku sezonu na terenie powiatu nowodworskiego utonęło dwóch mężczyzn. 19 i 32 latek kąpali się w miejscu gdzie nie ma ratowników a po zaalarmowaniu służb ratunkowych na pomoc niestety było już za późno.
Patrole odbywają się na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i mają charakter czysto prewencyjny. Na terenie powiatu nowodworskiego wyznaczone do kąpieli są tylko dwa miejsca w których dyżur pełnią ratownicy wodni. Miejsca te znajdują się w Nowym Dworze Mazowieckim nad rzeką Narwią na wysokości targowiska miejskiego oraz przy siedzibie WOPR.
W sezonie letnim w godzinach 8-20 w siedzibie OSP Ratownictwo Wodne w Modlinie Twierdzy dyżur pełni również 3 strażaków ratowników wodnych, którzy są gotowi do wypłynięcia sprzętem do ratownictwa wodnego, w zależności od potrzeb.
– Zgodnie z wytycznymi MSWiA podmioty ratownictwa wodnego maja obowiązek prowadzenia stałych dyżurów. W okresie letnim lipiec i sierpień wojewoda oraz marszałek województwa jak odpowiedzialni za bezpieczeństwo na obszarach wodnych województwa mazowieckiego organizują dyżury interwencyjne i my w nich bierzemy udział – mówi Mariusz Torbus, prezes OSP Ratownictwo Wodne.