Upamiętnienie ofiar radzieckiego czołgisty

1 kwietnia przy skrzyżowaniu ul. POW i ul. Granicznej miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Po 78 latach od szarży pijanego rosyjskiego czołgisty, w wyniku której śmierć poniosło 10 mieszkańców naszej gminy udających się na mszę rezurekcyjną do kościoła św. Wojciecha w Nasielsku, w miejscu tej tragedii stanęła tablica upamiętniająca tamto wydarzenie. Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać przemów wspominających okres „wyzwolenia”, w których wskazywano, że tragedie takie jak ta ukazywało jasno, że było to „wyzwolenie” jedynie z nazwy, gdy w rzeczywistości nasz kraj przeszedł z rąk jednego okupanta w ręce drugiego.

Dzięki inicjatywie Pana Domżały, wnioskodawcy do Instytutu Pamięci Narodowej, oraz wieloletnim staraniom i przypomnieniom Pana Andrzeja Zawadzkiego, który o tej historii pisał m.in. w prasie powiatowej, po 78 latach rodziny ofiar doczekały się godnego miejsca pamięci o swoich bliskich.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy, którego dokonali przedstawiciele rodzin pokrzywdzonych, oraz poświęceniu pomnika przez ks. dr Marcina Sadowskiego – dyrektora wydziału duszpasterskiego diecezji płockiej, dorożka z 11 zniczami symbolizującym zamordowanych i okaleczonych udała się do kościoła św. Wojciecha w Nasielsku na mszę świętą poświęconą pamięci tych wydarzeń i zmarłym.

Dziękujemy za liczną obecność na tej podniosłej i ważnej dla kultywowania lokalnej historii ceremonii. Dziękujemy harcerzom z 1 błękitnej armii (oznaczyć) za asystę przy składaniu kwiatów i zniczy. Dziękujemy również pozostałym środowiskom harcerskim i zuchowym z naszej gminy. Dziękujemy szkołom za liczne poczty sztandarowe i naszym mieszkańcom za pokazywanie, że pamięć o historii jest w gminie Nasielsk bardzo potrzebna.

Organizatorami wydarzenia byli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, reprezentowany przez Dyrektora, Pana dr Tomasza Łabuszewskiego, Starosta Powiatowy Pan Krzysztof Kapusta oraz Burmistrz Nasielska Pan Bogdan Ruszkowski.

Wśród gości obecni byli Pani Minister Anita Czerwińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pani Magdalena Biernacka, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszawłkowskiego Województwa Mazowieckiego, Wicestarosta nowodworski Pan Paweł Calak, Członkowie Zarządu Powiatu: Pani Monika Nojbert, Pan Radosław Kasiak i Pan Mariusz Kraszewski, Radni Rady Miejskiej w Nasielsku na czele z Przewodniczącym Panem Jerzym Lubienieckim, ks. Tadeusz Pepłoński, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku oraz ks. Waldemar Marciniak, proboszcz parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nunie.

Budowa pomnika została sfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.