Policjanci dbają o bezpieczeństwo rozdając odblaski

Odblask w terenie zabudowanym nie jest konieczny, ale niezwykle ważny, może uratować życie. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy bardzo wcześnie zapada zmierzch, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Za potrącenie na przejściu dla pieszych zazwyczaj odpowiadają kierowcy. Jednak to dla pieszego kończy się ono często poważnymi konsekwencjami, niekiedy nawet nawet utratą życia. W trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców nowodworscy policjanci dbają o prawidłowe zachowanie kierowców.

Osoby piesze tak jak i kierujący są pełnoprawnymi użytkownikami dróg. Jednak wobec pojazdów stają się zupełnie bezbronni. Ta duża grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie zimą, z uwagi na trudne warunki atmosferyczne, jest narażona na ogromne niebezpieczeństwo. Na terenie powiatu nowodworskiego w ostatnim czasie odnotowano wypadki z udziałem pieszych. Głównie zdarzenia odnotowuje się w terenie niezabudowanym, ale także w rejonie przejść dla pieszych lub bezpośrednio na nich. Na krytykę zasługują zachowania kierowców, którzy nie zachowują szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejść dla pieszych. Funkcjonariusze często są świadkami nieodpowiedzialnych zachowań zarówno ze strony pieszych jak i kierujących. Ta lekkomyślność i brak wyobraźni niekiedy może kosztować czyjeś zdrowie, a jakiekolwiek błędy mogą decydować o życiu. Dlatego w wielu przypadkach reakcja policjantów jest zdecydowana i proporcjonalna do zachowania kierowców.

W ramach działań na terenie powiatu nowodworskiego prowadzone są akcje z udziałem policjantki Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, zajmującej się profilaktyką społeczną.

Również funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego naszej jednostki, podczas codziennej służby, na bieżąco przekazują pieszym elementy odblaskowe i zachęcają do ich codziennego noszenia.

Warto podkreślić, że świadomość ludzi o skuteczności odblasków jest bardzo ważna. By zdarzeń z udziałem pieszych nie było, ważna jest współpraca – zarówno pieszych jak i kierujących.

Przypominamy o obowiązku noszenia przez osoby piesze widocznych elementów odblaskowych na drodze, poza terenem zabudowanym, w okresie od zmierzchu do świtu.

APELUJEMY, aby korzystali z nich również w terenie zabudowanym, gdzie nie zawsze są chodniki, miejsca dostatecznie doświetlone przed całą dobę, jesteśmy wtedy widoczni z odległości nawet 150 m., bez odblasku tylko z 40 m. To dodatkowe 100 m. może uratować nasze zdrowie, a nawet życie.

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Mazowieckim

TAGI: