Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Dotacja na okna – Nawet do 100% dofinansowania. Sprawdź warunki

Wymiana okien, choć może być konieczna i w dłuższej perspektywie czasu zapewnić sporą oszczędność, to jednak początkowo może to być spory wydatek, szczególnie jeśli zachodzi potrzeba wymiany wszystkich okien w domu lub mieszkaniu. Na szczęście można skorzystać z dopłat do wymiany okien. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości dofinansowania oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby wymiana okna nie była zbyt obciążająca dla portfela.

Programy dofinansowania wymiany okna
Obecnie istnieje kilka programów oferujących wsparcie w postaci dopłaty do wymiany okien, przy czym należy pamiętać, że skorzystać można jedynie z jednej formy dofinansowania naraz.

W przypadku właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań można skorzystać z:
• programu „Czyste powietrze”,
• ulgi termomodernizacyjnej.

Natomiast za pośrednictwem gminy z programu  „Ciepłe mieszkanie” skorzystają tylko właściciele mieszkań w blokach wielorodzinnych.
Trzeba pamiętać, że z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami lokali z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Na jakie okna można uzyskać dopłatę?
Nowoczesne okna mogą być wykonane z różnych materiałów. Możemy wyróżnić okna drewniane, okna PVC, czy aluminiowe. W ofercie na rynku jest wiele różnych rodzajów okien mających różne parametry. Ponadto firmy często oferują usługi montażu wraz z zakupem okien. Bardzo popularne obecnie okna trzyszybowe zapewniają doskonałą termoizolację, ponadto można przebierać również w wielu niestandardowych wariantach jak okna przesuwne, antywłamaniowe, czy drzwi okienne.

Wybierając więc okna na wymianę i chcąc uzyskać do nich dopłatę, musimy jednak kierować się nie tylko naszymi potrzebami i preferencjami, lecz również zwrócić uwagę, czy spełniają one warunki, aby zakwalifikować się na dotację.

Dofinansowanie dotyczy zakupu oraz montażu elewacyjnych i dachowych okien energooszczędnych spełniających wymogi warunków technicznych (WT21). Co to znaczy?
Współczynnik przenikania ciepła takich okien, określający izolacyjność cieplną przegrody, powinien wynosić nie więcej niż 0,9 W/(m²·K) w przypadku okna elewacyjnego. Okna dachowe i połaciowe natomiast powinny mieć współczynnik nieprzekraczający wartości 1,1 W/(m²·K).

Wysokość dopłaty w programie „Czyste powietrze”
W przypadku programu „Czyste powietrze” wartość dotacji jest zależna od poziomu dochodów. Możemy rozróżnić trzy stopnie dotacji:
• podstawowy – do 40% kosztów kwalifikowanych,
• podwyższony – do 70% kosztów kwalifikowanych,
• najwyższy – do 100% kosztów kwalifikowanych.

Uzyskanie podstawowego dofinansowania jest uwarunkowane rocznym dochodem osoby ubiegającej się o dopłatę nieprzekraczającym 135 tys. zł.
O podwyższony poziom finansowania mogą ubiegać się osoby, które mieszkają same, a ich miesięczny dochód nie przekracza 2651 zł, natomiast w przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych miesięczny dochód nie może przekraczać 1894 zł na osobę.
Jeśli chodzi o próg dochodowy dla najwyższego poziomu dofinansowania, to wynosi on 1090 zł na osobę w przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych albo 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.
Należy pamiętać, że dofinansowanie jest w postaci zwrotu kosztów, tak więc najpierw trzeba wydać własne środki na wymianę okien. W przypadku najwyższego poziomu dopłaty istnieje możliwość skorzystania z wersji „Czyste powietrze plus”, gdzie po podpisaniu umowy z wykonawcą opłacamy połowę środków, a druga połowa jest przelewana na konto wykonawcy w ramach dofinansowania, aby mógł rozpocząć pracę.

Wysokość dofinansowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej
Ulga termomodernizacyjna pozwala na ubieganie się o obniżenie podstawy do opodatkowania. Właściciele domów dzięki przeprowadzeniu termomodernizacji domu, wraz z wymianą okien mogą uzyskać obniżenie podstawy o sumę kosztów kwalifikowanych nawet do 53 tys. zł. Z ulgi mogą skorzystać wszystkie osoby składające PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, do których należy załączyć PIT/0.

Wysokość zwrotu w programie „Ciepłe mieszkanie”
W przypadku właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych dofinansowanie organizowane jest za pośrednictwem gminy w ramach programu „Ciepłe mieszkanie”.
Podobnie jak w programie „Czyste powietrze” tak i w tym programie są wydzielone trzy progi dopłat uzależnione od dochodu osób ubiegających się o dofinansowanie:
• do 30% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 15 tys. zł ˜˜– w przypadku osób z rocznym dochodem nieprzekraczającym 120 tys. zł;
• do 60% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 25 tys. zł – w przypadku gospodarstw wieloosobowych z miesięcznym dochodem poniżej 1673 zł, a dla jednoosobowych poniżej 2342 zł;
• do 90% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 37,5 tys. zł – dla gospodarstw wieloosobowych z dochodem miesięcznym niższym niż 900 zł i dla gospodarstw jednoosobowych z dochodem poniżej 1260 zł.

W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin kwota dofinansowania może być większa nawet o 5%.

Jak i gdzie złożyć wniosek o dotację na okna
W przypadku programów dofinansowujących wymianę okien należy zgłosić się do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub złożyć wniosek online na stronie urzędu.
Do złożenia wniosku niezbędna będzie nie tylko faktura za zakup i usługę montażu okien, ale również zaświadczenie o dochodach, czy dokument potwierdzający własność domu lub mieszkania.
W przypadku ulgi termomodernizacyjnej należy udać się do lokalnego urzędu skarbowego.
Należy również sprawdzić, czy w budynku był przeprowadzany audyt energetyczny, który również stanowi podstawę dofinansowania wymiany okien.

Podsumowanie
Okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne czy balkonowe stanowią istotną barierę w utrzymywaniu ciepła pomieszczeń, w konsekwencji pozwalając obniżyć rachunki za ogrzewanie, a co za tym idzie również chronić środowisko i dbać o czyste powietrze ze względu na ograniczenie zapotrzebowania na energię. Z tego też powodu powstały różne programy dotacyjne, które ułatwiają, a w wielu przypadkach sprawiają, że wymiana starych okien na nowoczesne, ciepłe okna ze znakomitą termoizolacją jest w ogóle możliwa.
Jeśli szukasz okien, które spełniają wszystkie wymagania dotacyjne, sprawdź firmę Rosior – okna Nowy Dwór Mazowiecki.

Biuro i showroom:
Nadwiślańska 47
05-101 Skierdy
Kontakt:
telefon: 787 446 550
email: [email protected]

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.