Wybór dostępnych rodzajów żywności może przyprawić o zawrót głowy. Niekiedy trudno znaleźć naprawdę zdrowe produkty. Podpowiadamy, co może w tym pomóc.
Czytaj etykiety
Zasada jest prosta – im krótszy skład, tym lepiej. Na rynku dostępne są darmowe aplikacje, które mogą pomóc w odszyfrowaniu symboli ujętych w składzie. Nie wszystkie dodatki do żywności są szkodliwe, warto jednak wiedzieć, których powinno się bezwzględnie unikać. Produkty w składzie wymienione są od największej do najmniejszej zawartości procentowej. Na produkcie znajdziesz również informację o potencjalnych alergenach i certyfikatach.
Pełnowartościowe produkty zbożowe
Produkty pełnoziarniste nie powodują gwałtownych skoków cukru we krwi, mają większą zawartość błonnika i pozwalają na przygotowanie szybkich i zdrowych dań. Sięgnij po pełnoziarnisty makaron, ryż czy pieczywo. Zwracaj jednak przy tym uwagę np. na skład pieczywa.
Z własnej kuchni
Najzdrowsza żywność to ta najmniej przetworzona. Dlatego samodzielne gotowanie pełnowartościowych posiłków może okazać się bardzo pomocne w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Wybieraj mięso z dobrych hodowli i zestawiaj je ze świeżymi lub mrożonymi warzywami. Źródłem węglowodanów mogą być np. ziemniaki, pełnoziarnisty makaron i ryż czy kasze. Wszystko zależy od upodobań i zdolności kulinarnych.
Zadbaj o różnorodność
Organizm do zdrowego funkcjonowania potrzebuje zróżnicowanej i bogatej w składniki odżywcze diety. Nie bez przyczyny mówi się, że bardzo często ludzie są najedzeni, ale jednocześnie niedożywieni. Głód możemy zaspokoić każdym rodzajem jedzenia, jednak to jego jakość pozwoli nam na funkcjonowanie w zdrowiu. Warto sięgać po sezonowe i lokalne produkty. Owoce możesz mrozić i cieszyć się nimi przez całą zimę.
Jak najmniej cukru
Cukier znajdziemy w różnego rodzaju produktach. Czytając składy, warto zwrócić uwagę na podaną liczbę węglowodanów i cukrów. Znajdziemy je nie tylko w słodyczach, ale również sosach, słodkich przekąskach, marynacie do mięs, wędlinach, jogurtach.
Dieta dobrana do Twoich potrzeb
Warto słuchać sygnałów, jakie wysyła nam organizm. Jeśli po konkretnym produkcie zazwyczaj czujesz się gorzej, warto wykluczyć go na jakiś czas ze swojej diety. Sposób odżywiania powinien być dopasowany do wieku, płci, poziomu aktywności i stanu zdrowia.
Unikaj tłuszczów trans
Niektóre słone przekąski, margaryny czy oleje są źródłem niezdrowych dla nas tłuszczów trans, które mogą przyczynić się do miażdżycy, wystąpienia stanów zapalnych w organizmie i gorszego samopoczucia.
Produkty ekologiczne i GMO
Wybierając produkty ekologiczne, zyskuje się pewność znacząco mniejszej liczby zanieczyszczeń czy pestycydów. Na rynku światowym dostępna jest również żywność gmo. Gmo co to jest? Przeczytaj nasz poradnik!
Wielkość porcji
Znane powiedzenie mówi, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Zasada złotego środka sprawdza się również w przypadku wybierania zdrowej żywności i diety. Nawet najzdrowszy produkt spożywany w nadmiarze stanie się w końcu szkodliwy. Dlatego warto rotacyjnie spożywać różnorodne produkty.
Opakowanie
Przechowywanie jedzenia jest bardzo istotne, ponieważ może wpłynąć na jego jakość. Woda w plastikowych butelkach i jedzenie w folii nie powinny być długo eksponowane na słońcu. Szkło jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania jedzenia, ponieważ nie wchodzi z nim w reakcje. Po powrocie z zakupów warto rozpakować warzywa i owoce, a np. sery i wędliny przełożyć do szklanych pojemników.
Znalezienie smacznych i zdrowych produktów jest możliwie. Warto kierować się kilkoma zasadami, by jak najlepiej dobierać najlepsze dla nas jedzenie.